Zagrożenia dla ciężarnych i płodu

Jeśli myślimy o bezpieczeństwie kobiety ciężarnej, zawsze musimy mieć na względzie bezpieczeństwo dwóch osób: matki i dziecka. W pierwszej kolejności życie dziecka zależy od życia matki i to ona powinna dbać o swoje bezpieczeństwo w pierwszej kolejności. Dlatego też musi ona bezwzględnie prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa.

Zagrożenia

Matka musi zadbać o siebie w pierwszej kolejności. Poprzez zapewnienie sobie bezpieczeństwa, zapewnia je również dziecku.

Zagrożenia dla matki

Gwarancją bezpieczeństwa dziecka w brzuchu matki jest bezpieczeństwo samej matki. Dlatego, w pierwszej kolejności, powinna ona dbać o siebie, zapinając pasy.

Trzy fazy wypadku

Podczas każdej, nawet najbłahszej kolizji mają miejsce tzw. trzy fazy wypadku. Pierwszym momentem jest uderzenie pojazdu w przeszkodę. Drugim – chwila, gdy pasażerowie zaczynają się przemieszczać (jeśli nie mają poprawnie zapiętych pasów) względem wnętrza samochodu. Jeśli nie zapniemy pasów bezpieczeństwa, które przytrzymają nas na miejscu, uderzymy z dużą siłą w deskę rozdzielczą, siedzenie pasażera przed nami, w drugiego pasażera, mogąc nawet go zabić.  Nasze ciało będzie poruszać się bowiem z tą samą prędkością, z którą poruszało się nasze auto. Może dojść do sytuacji, gdy zostanie ono wywleczone z pojazdu i zderzy się z przeszkodami zewnętrznymi. Ta właśnie, druga faza, jest bardzo istotna dla życia matki. Jeśli dozna ona poważnych obrażeń, które spowodują jej śmierć, nie daje również szans na przeżycie dziecku. Im poważniejsze urazy, tym również większe zagrożenie dla życia dziecka, niezależnie od fazy ciąży. Trzecia, ostatnia faza to zderzenia, które zachodzą pomiędzy organami wewnętrznymi naszego ciała. Przemieszczają się one bowiem w środku i często dochodzi do urazów spowodowanych różnicą ich struktur, elastyczności itd. (np. miękkie organy wewnętrzne odbijają się od struktur kostnych lub następuje oderwanie organów bardziej elastycznych od sztywnych). Takim przykładem jest chociażby mózg oraz kości czaszki. W czasie zderzenia przemieszcza się on, uderzając o struktury kostne, stąd biorą się częste jego urazy jako wynik wypadków komunikacyjnych. Również w tej fazie pasy bezpieczeństwa redukują działanie sił działających podczas wypadku i zmniejszają niepożądane skutki dla naszego ciała.

Zagrożenia dla dziecka

Podczas wypadku generowane są także zagrożenia dla dziecka. Ze względu na wielowarstwowość powłok, którymi jest ono otoczone, jest mniej narażone na bezpośrednie urazy. Problemem są zaś urazy pośrednie.

Aby być w pełni świadomym mechanizmów, które pojawiają się podczas zderzenia, należy uwzględnić rozwój dziecka – od samego początku ciąży.

Dla uproszczenia stosuje się podział na trymestry.

W pierwszym trymestrze macica (jak i zarodek) są chronione przez kości macicy.

 

W drugim trymestrze macica powiększa się i staje się “organem podbrzusza”. Jeszcze mały płód chroniony jest przez stosunkowo dużą ilość płynu owodniowego.

 

W trzecim trymestrze macica staje się duża, a jej ściany cienkie, co sprawia, że staje się podatna na urazy. Jednym z nich jest odklejenie się łożyska, spowodowane różnicą w elastyczności pomiędzy ścianami łożyska a macicy.

Wraz z rozwojem ciąży przemieszczeniu ulegają inne narządy wewnętrzne, np. jelita przemieszczają się do górnych partii brzucha. Sprawia to, że narządy (wcześniej) dolnej partii podbrzusza są lepiej chronione przed urazami, natomiast bardziej narażona jest macica i jej zawartość.

Odklejenie się łożyska

Konsekwencje niezapięcia pasów bezpieczeństwa (lub nieprawidłowego zapięcia, a więc złego rozłożenia się sił podczas wypadku) mogą okazać się różnorodne.

Większość śmierci dzieci w wyniku obrażeń komunikacyjnych jest spowodowanych odklejeniem się łożyska (patrz: Statystyki). Wynika to z tego, że macica składa się w dużym stopniu z elastycznych włókien, gdy łożysko jest ich pozbawione. Oderwanie następuje w miejscu styku tych dwóch różnych struktur w momencie, gdy:

– płód w płynie owodniowym może uderzy w łożysko
– płód, uderzając, może wyrwać łożysko z pępowiny

Do niepożądanych skutków wypadku zaliczają się także wcześniactwo – zbyt wczesny poród spowodowany wypadkiem i niepełnosprawność dziecka i wady rozwojowe dziecka.

Urazy bezpośrednie płodu są bardzo rzadkie i stanowią 1% wszystkich przypadków. Spowodowane jest to wielością warstw chroniących dziecko.  W zaawansowanej ciąży może dojść do urazów czaszki dziecka spowodowanych np. połamaniem kości miednicy. (WEINTRAUB, A Y., LERON, E. i MAZOR, M. (2006))

Poważny wypadek vs. niepoważny

Bez wątpienia bardzo poważne i poważne wypadki samochodowe znacząco zmniejszają szanse na wyjście bez szwanku wszystkich pasażerów.  Jak się okazuje, wypadki mniej poważne również stanowią zagrożenie dla ciężarnych.

Opracowano na podstawie: Bibliografia

Nawet drobna stłuczka może być śmiertelnie groźna dla dziecka, jeżeli kobieta w ciąży nie zapnie pasów bezpieczeństwa.

Nawet drobna stłuczka może być śmiertelnie groźna dla dziecka, jeżeli kobieta w ciąży nie zapnie pasów bezpieczeństwa.

Zostań ambasadorką ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy!

Posted by on 16:33 in Aktualności | 0 comments

Zostań ambasadorką ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy!

Kampania społeczno-informacyjna Ciąża i Pasy została zainicjowana przez Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń i twórcę fotelik.info. Jej celem jest m.in. uświadomienie mamom oczekującym dziecka, jak ważne jest dla nich zapinanie pasów bezpieczeństwa, i to zapinanie ich w sposób poprawny. W różnych miastach Polski kobiety w ciąży biorą udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistów ds. bezpieczeństwa w samochodzie.  Zostań ambasadorką kampanii Ciąża i pasy i pomóż zadbać nam o bezpieczeństwo kobiet w ciąży! Inicjatorzy kampanii...

read more

Dziennik Fakt promuje kampanię fotelik.info Ciąża i Pasy

Posted by on 18:18 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Dziennik Fakt promuje kampanię fotelik.info Ciąża i Pasy

Kampania Ciąża i Pasy, zapoczątkowana przez fotelik.info, nabiera rozgłosu. Dziennikarze gazety Fakt wzięli udział w warsztatach dla kobiet w ciąży w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Chorzowie i podjęli temat na łamach tego ogólnopolskiego dziennika. W jaki sposób “Fakt” dołączył do kampanii Ciąża i Pasy oraz co napisał na temat konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży, można przeczytać pod tym linkiem: Zapinaj pasy w ciąży! Zajęcia i lekcja pokazowa Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń i eksperta ds....

read more

Jeff R. Crandall

Posted by on 11:38 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Jeff R. Crandall

Jeff R. Crandall – profesor powiązany z Polską za sprawą żony pochodzącej z Bieszczadów oraz licznych wykładów dla studentów Politechniki Warszawskiej. Jako pierwszy z międzynarodowego środowiska naukowego poparł inicjatywę zmiany polskiego prawa w zakresie objęcia kobiet w ciąży obowiązkiem zapinania pasów bezpieczeństwa. Podpisał się pod pomysłem – dosłownie i w przenośni. Kim jest? Długo by opowiadać. Jego CV ma 45 stron (!), z czego 37 stron zajmuje wyliczenie publikacji. Wymieńmy więc tylko kilka najważniejszych funkcji przez niego...

read more

Jac Wismans

Posted by on 14:18 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Jac Wismans

Jac Wismans – założyciel SAFETEQ, profesor wizytujący na Chalmers University of Technology (Szwecja) zajmujący się tam tematyką bezpieczeństwa w motoryzacji. Wcześniej związany również z Eindhoven University of Technology w Holandii i Graz University of Technology w Austrii. Autor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa pojazdów oraz laureat kilku nagród. Prof. Dr Wismans jest członkiem Rady IRCOBI oraz członkiem Stapp Car Crash Conference Advisory Board, przewodniczącym EEVC WG 12 „Crash Dummies” i koordynatorem FISITA 2014 World Congress...

read more

Lotta Jakobsson

Posted by on 13:58 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Lotta Jakobsson

Lotta Jakobsson – od lat związana z laboratorium Volvo, obecnie Senior Technical Leader Safety w Volvo Car Corporation i adiunkt na Chalmers University of Technology. Bez wątpienia należy do grona najbardziej poważanych osób zajmujących się bezpieczeństwem w samochodach na świecie. Dr Jakobsson bez wahania poparła inicjatywę zmiany prawa w Polsce w zakresie użycia pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży, gdy tylko się o niej dowiedziała. Jej badania dotyczą przede wszystkim obrażeń ponoszonych przez dzieci w wypadkach samochodowych....

read more

Masahito Hitosugi

Posted by on 13:12 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Masahito Hitosugi

Masahito Hitosugi – lekarz medycyny sądowej. Wchodził w skład zespołu prowadzącego badania z użyciem manekina reprezentującego kobietę w ciąży, o nazwie MAMA-2B (takie manekiny na całym świecie można policzyć na palcach jednej ręki). Na bazie rezultatów tych właśnie badań zmieniono prawo w Japonii, gdzie do 2008 roku kobiety ciężarne były zwolnione z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Dr Hitosugi nie tylko chętnie udostępnił wyniki badań na rzecz inicjatywy podobnej zmiany prawa w Polsce, ale zadeklarował chęć pomocy przy dalszej pracy...

read more

Murray Mackay

Posted by on 13:02 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Murray Mackay

Murray Mackay – pionier biomechaniki zderzeń, założyciel Centrum Badań Wypadków w Birmingham, specjalista w zakresie biomechaniki urazów oraz ekspert przez wiele lat prowadzący analizy i badania na miejscach wypadków samochodowych. Założyciel i były prezes Międzynarodowej Rady Badawczej Biomechaniki Zderzeń (IRCOBI), a także Parlamentarnej Rady Doradczej ds. Bezpieczeństwa Transportu (PACTS; Wielka Brytania) oraz Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). Pracował dla Światowej Organizacji Zdrowa (WHO) jako konsultant w temacie...

read more

Ciąża i Pasy w TVP2 – Pytanie na Śniadanie

Posted by on 15:25 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Ciąża i Pasy w TVP2  – Pytanie na Śniadanie

Przyszłe mamy powinny wyjątkowo dbać o swoje bezpieczeństwo. W programie “Pytaniu na Śniadanie” w TVP 2 opowiadał o tym biomechanik zderzeń – Paweł Kurpiewski. Kobiety w ciąży tradycyjnie otaczane są nadzwyczajną opieką. Również w czasie jazdy samochodem kobieta ciężarna, czy to jako pasażer, czy kierowca, musi uważać na wiele rzeczy, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że wraz ze zmianami w budowie anatomicznej komplikuje się jej sytuacja wewnątrz pojazdu. Polskie przepisy ruchu drogowego niestety zwalniają kobiety w ciąży z...

read more

O Ciąży i Pasach po raz pierwszy w telewizji

Posted by on 14:53 in Media o nas | 0 comments

O Ciąży i Pasach po raz pierwszy w telewizji

O bezpieczeństwie kobiet w ciąży mówimy już od dawna. Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, o problemie niezapinania pasów przez przyszłe mamy mówił już 4.12.2008 roku na antenie TVP 2, w programie Odety Moro-Figurskiej “Porannik Młodej Mamy”.     Materiał nakręcono w Domu VOLVO, gdzie ekspert opowiedział o ochronie ciężarnych i noszonych przez nie dzieci przed skutkami zderzeń samochodowych.  Dlaczego właśnie tam? Kilka lat wcześniej to właśnie VOLVO opublikowało badania udowadniające, że nawet kolizja przy tak małej...

read more

Poznaj pierwsze ambasadorki kampanii Ciąża i Pasy i zapisz się na szkolenie!

Posted by on 12:01 in Aktualności | 0 comments

Poznaj pierwsze ambasadorki kampanii Ciąża i Pasy i zapisz się na szkolenie!

Pierwsze ambasadorki kampanii Ciąża i Pasy przeszły szkolenie i dostały oficjalne certyfikaty ukończenia kursu. Chcesz również zostać ambasadorką? Sprawdź, jak to zrobić! Pierwsze ambasadorki kampanii fotelik.info Ciąża i Pasy zdobywają certyfikaty. A czy Ty zapisałaś się już na szkolenie? Pani Gabriela z Krakowa (na zdjęciu z lewej) jest instruktorką jazdy i właśnie została jedną z pierwszych ambasadorek kampanii Ciąża i Pasy. Zrobiła to, aby uświadamiać w kwestii zapinania pasów w ciąży (i nie tylko) kobiety, które robią u niej kurs prawa...

read more

Jeden wypadek, trzy uratowane życia. Fotelik RWF ocalił dziecko, a pasy – mamę w ciąży

Posted by on 12:07 in Aktualności, Wasze historie | 0 comments

Jeden wypadek, trzy uratowane życia. Fotelik RWF ocalił dziecko, a pasy – mamę w ciąży

Uratowani dzięki fotelik.info ze zderzenia z prędkością 100km/h: roczne dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy i mama w 37. tygodniu ciąży poprawnie zapięta w pasy bezpieczeństwa! Do wypadku doprowadził kierowca, który zajechał drogę ciężarnej Pani Natalii, podróżującej z mężem i 15-miesięczną córką Redakcja fotelik.info dostała wstrząsającą wiadomość. Nasza czytelniczka i klientka opisała w niej wypadek drogowy, w którym uczestniczyła kilka dni wcześniej. Pani Natalia (w 37. tygodniu ciąży) wraz z mężem, który kierował pojazdem, i...

read more

Portal mjakmama24.pl o kampanii: Ciąża i Pasy

Posted by on 09:29 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Portal mjakmama24.pl o kampanii: Ciąża i Pasy

Polska, ciągle jako jeden z nielicznych krajów w Europie, pozwala pozwala na niezapinanie pasów kobietom w ciąży. Tym razem, tematem zainteresował się internetowy portal dla mam, który nagłaśnia Ogólnopolską kampanię fotelik.info: Ciąża i Pasy Portal internetowy mjakmama24.pl o kampanii Ciąża i Pasy. – “W tej chwili w Europie tylko Bułgaria, Grecja, Rumunia, Włochy i Polska pozwalają kobietom w ciąży nie zapinać pasów bezpieczeństwa – tłumaczy Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info....

read more

Szkolenie w fotelik.info w ramach kampanii Ciąża i Pasy

Posted by on 09:26 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Szkolenie w fotelik.info w ramach kampanii Ciąża i Pasy

W Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Warszawie, odbyło się szkolenie z historii biomechaniki ciąży. Kadra fotelik.info wzięła udział w wykładach, a prelegentami byli między innymi biomechanicy zderzeń czy inżynierzy kierunków biomedycznych. Na zdjęciu widzimy kobiecą miednicę. Potrafisz znaleźć na niej kolce biodrowe przednie górne? Podczas wewnętrznego szkolenia, kadra fotelik.info mogła zapoznać się między innymi z: ⚫historią biomechaniki ciąży;⚫procesem tworzenia manekinów kobiety ciężarnej;⚫procesem tworzenia crash-testów;⚫autorskimi...

read more

Największy w Polsce, festiwal wózków biegowych! Na miejscu eksperci z kampanii Ciąża i Pasy!

Posted by on 09:21 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Największy w Polsce, festiwal wózków biegowych! Na miejscu eksperci z kampanii Ciąża i Pasy!

Paweł Kurpiewski – biomechanik zderzeń i ekspert ds bezpieczeństwa dzieci w samochodzie oraz Rafał Boguta – dyrektor Przetestuj-wózek, vloger, prywatnie tata 5-ki dzieci, byli gośćmi TV Republika. W programie opowiedzieli o festiwalu odbywającym się właśnie w Przetestuj-wózek oraz o konieczności zapinania pasów przez kobiety w ciąży. O największym festiwalu wózków biegowych w Polsce, ale i kampanii Ciąża i Pasy dla Telewizji Republika opowiadał Paweł Kurpiewski i Rafał Boguta. Biegasz? A może lubisz długie, szybkie spacery z...

read more

Portal KOBIETY I MEDYCYNA o kampanii Ciąża i Pasy w Przetestuj-wózek!

Posted by on 09:15 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Portal KOBIETY I MEDYCYNA o kampanii Ciąża i Pasy w Przetestuj-wózek!

Portal internetowy KOBIETY I MEDYCYNA to kolejne medium, które wspiera i promuje kampanię Ciąża i Pasy. Przypominamy, że dzisiaj (27.08) odbywa się ostatni dzień Festiwalu w Przetestuj-wózek. Więcej o nim przeczytasz tu: Największy w Polsce festiwal wózków biegowych! Na miejscu eksperci z kampanii Ciąża i Pasy Kampania Ciąża i Pasy, będzie tam obecna od godziny 12.00 do 15.00. Do promocji społeczno-informacyjnej kampanii Ciąża i Pasy angażuje się coraz więcej mediów, w tym portal Kobiety i Medycyna. Organizatorzy kampanii Ciąża i Pasy chcą...

read more

Portal Dziecko w Warszawie apeluje do mam w ramach kampanii Ciąża i Pasy: w ciąży zapinaj pasy!

Posted by on 08:44 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Portal Dziecko w Warszawie apeluje do mam w ramach kampanii Ciąża i Pasy: w ciąży zapinaj pasy!

Trwa ogólnopolska kampania społeczno-informacyjna Ciąża i Pasy, zainicjowana przez Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń i twórcę fotelik.info. Organizatorzy kampanii mówią o konieczności prawidłowego zapinania samochodowych pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży. Tylko prawidłowo zapięte pasy są gwarancją bezpieczeństwa dla mamy i jej nienarodzonego dziecka. Prawidłowo zapięte pasy podczas jazdy autem chronią nie tylko przyszłą mamę, ale też jej nienarodzone dziecko. Polska jest jednym z pięciu krajów w Europie, który pozwala...

read more

Wywiad z mgr inż. Anną Tomaszewską na temat bezpieczeństwa kobiet w ciąży w samochodach

Posted by on 08:21 in Aktualności | 0 comments

Wywiad z mgr inż. Anną Tomaszewską na temat bezpieczeństwa kobiet w ciąży w samochodach

Podczas jazdy samochodem każdy, nawet kobieta w ciąży powinien prawidłowo zapiąć samochodowe pasy bezpieczeństwa. Mgr inż. Anna Tomaszewska, ekspert fotelik.info w temacie Ciąża i Pasy, udzieliła wywiadu czytelnikom portalu M jak mama. Opowiedziała o najczęstszych mitach i błędach popełnianych w ciąży podczas jazdy jazdy samochodem. Jak bezpiecznie podróżować autem w ciąży? To pytanie często zadawane przez czytelniczki portalu M jak mama. W wywiadzie (tutaj przeczytasz całość: Jak bezpiecznie podróżować w ciąży – wywiad z mgr inż. Anną...

read more

Radom: technik fotelik.info Jan Górecki, poprowadził zajęcia w ramach kampanii Ciąża i Pasy

Posted by on 06:44 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Radom: technik fotelik.info Jan Górecki, poprowadził zajęcia w ramach kampanii Ciąża i Pasy

Technik fotelik.info Jan Górecki przeprowadził w Akademii Radzenia i Rodzenia BeBa warsztaty dla kobiet w ciąży w ramach kampanii Ciąża i Pasy. Czego dotyczyły zajęcia praktyczne i jaka wiedza została przekazana? W warsztatach uczestniczyli rodzice spodziewający się dziecka. Podczas części teoretycznej mamusie i tatusiowie dowiedzieli się: ⚫jak poprawnie zapinać pasy bezpieczeństwa; ⚫co może grozić dziecku podczas wypadku, kiedy kobieta ma niezapięte pasy; ⚫czy adapter do pasów dla kobiet w ciąży jest potrzebny każdej mamie; ⚫gdzie znajdują...

read more

Radom: warsztaty w Akademii Radzenia i Rodzenia BeBa w ramach kampanii Ciąża i Pasy

Posted by on 09:33 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Radom: warsztaty w Akademii Radzenia i Rodzenia BeBa w ramach kampanii Ciąża i Pasy

Warsztaty w Akademii Radzenia i Rodzenia BeBa w Radomiu odbyły się w ramach ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy. Technik fotelik.info Michał Brzeziński przekonywał kobiety w ciąży o potrzebie zapinania pasów bezpieczeństwa i uczył, jak to robić poprawnie. W części teoretycznej warsztatów panie mogły dowiedzieć się między innymi: ⚫ dlaczego należy zapinać pasy bezpieczeństwa; ⚫ jak robić to prawidłowo; ⚫ czym jest adapter do pasów dla kobiet w ciąży i kiedy go używać; ⚫ gdzie znajdują się kolce biodrowe i jak je wykorzystać; ⚫ dlaczego zimą...

read more