Zagrożenia dla ciężarnych i płodu

Jeśli myślimy o bezpieczeństwie kobiety ciężarnej, zawsze musimy mieć na względzie bezpieczeństwo dwóch osób: matki i dziecka. W pierwszej kolejności życie dziecka zależy od życia matki i to ona powinna dbać o swoje bezpieczeństwo w pierwszej kolejności. Dlatego też musi ona bezwzględnie prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa.

Zagrożenia

Matka musi zadbać o siebie w pierwszej kolejności. Poprzez zapewnienie sobie bezpieczeństwa, zapewnia je również dziecku.

Zagrożenia dla matki

Gwarancją bezpieczeństwa dziecka w brzuchu matki jest bezpieczeństwo samej matki. Dlatego, w pierwszej kolejności, powinna ona dbać o siebie, zapinając pasy.

Trzy fazy wypadku

Podczas każdej, nawet najbłahszej kolizji mają miejsce tzw. trzy fazy wypadku. Pierwszym momentem jest uderzenie pojazdu w przeszkodę. Drugim – chwila, gdy pasażerowie zaczynają się przemieszczać (jeśli nie mają poprawnie zapiętych pasów) względem wnętrza samochodu. Jeśli nie zapniemy pasów bezpieczeństwa, które przytrzymają nas na miejscu, uderzymy z dużą siłą w deskę rozdzielczą, siedzenie pasażera przed nami, w drugiego pasażera, mogąc nawet go zabić.  Nasze ciało będzie poruszać się bowiem z tą samą prędkością, z którą poruszało się nasze auto. Może dojść do sytuacji, gdy zostanie ono wywleczone z pojazdu i zderzy się z przeszkodami zewnętrznymi. Ta właśnie, druga faza, jest bardzo istotna dla życia matki. Jeśli dozna ona poważnych obrażeń, które spowodują jej śmierć, nie daje również szans na przeżycie dziecku. Im poważniejsze urazy, tym również większe zagrożenie dla życia dziecka, niezależnie od fazy ciąży. Trzecia, ostatnia faza to zderzenia, które zachodzą pomiędzy organami wewnętrznymi naszego ciała. Przemieszczają się one bowiem w środku i często dochodzi do urazów spowodowanych różnicą ich struktur, elastyczności itd. (np. miękkie organy wewnętrzne odbijają się od struktur kostnych lub następuje oderwanie organów bardziej elastycznych od sztywnych). Takim przykładem jest chociażby mózg oraz kości czaszki. W czasie zderzenia przemieszcza się on, uderzając o struktury kostne, stąd biorą się częste jego urazy jako wynik wypadków komunikacyjnych. Również w tej fazie pasy bezpieczeństwa redukują działanie sił działających podczas wypadku i zmniejszają niepożądane skutki dla naszego ciała.

Zagrożenia dla dziecka

Podczas wypadku generowane są także zagrożenia dla dziecka. Ze względu na wielowarstwowość powłok, którymi jest ono otoczone, jest mniej narażone na bezpośrednie urazy. Problemem są zaś urazy pośrednie.

Aby być w pełni świadomym mechanizmów, które pojawiają się podczas zderzenia, należy uwzględnić rozwój dziecka – od samego początku ciąży.

Dla uproszczenia stosuje się podział na trymestry.

W pierwszym trymestrze macica (jak i zarodek) są chronione przez kości macicy.

 

W drugim trymestrze macica powiększa się i staje się „organem podbrzusza”. Jeszcze mały płód chroniony jest przez stosunkowo dużą ilość płynu owodniowego.

 

W trzecim trymestrze macica staje się duża, a jej ściany cienkie, co sprawia, że staje się podatna na urazy. Jednym z nich jest odklejenie się łożyska, spowodowane różnicą w elastyczności pomiędzy ścianami łożyska a macicy.

Wraz z rozwojem ciąży przemieszczeniu ulegają inne narządy wewnętrzne, np. jelita przemieszczają się do górnych partii brzucha. Sprawia to, że narządy (wcześniej) dolnej partii podbrzusza są lepiej chronione przed urazami, natomiast bardziej narażona jest macica i jej zawartość.

Odklejenie się łożyska

Konsekwencje niezapięcia pasów bezpieczeństwa (lub nieprawidłowego zapięcia, a więc złego rozłożenia się sił podczas wypadku) mogą okazać się różnorodne.

Większość śmierci dzieci w wyniku obrażeń komunikacyjnych jest spowodowanych odklejeniem się łożyska (patrz: Statystyki). Wynika to z tego, że macica składa się w dużym stopniu z elastycznych włókien, gdy łożysko jest ich pozbawione. Oderwanie następuje w miejscu styku tych dwóch różnych struktur w momencie, gdy:

– płód w płynie owodniowym może uderzy w łożysko
– płód, uderzając, może wyrwać łożysko z pępowiny

Do niepożądanych skutków wypadku zaliczają się także wcześniactwo – zbyt wczesny poród spowodowany wypadkiem i niepełnosprawność dziecka i wady rozwojowe dziecka.

Urazy bezpośrednie płodu są bardzo rzadkie i stanowią 1% wszystkich przypadków. Spowodowane jest to wielością warstw chroniących dziecko.  W zaawansowanej ciąży może dojść do urazów czaszki dziecka spowodowanych np. połamaniem kości miednicy. (WEINTRAUB, A Y., LERON, E. i MAZOR, M. (2006))

Poważny wypadek vs. niepoważny

Bez wątpienia bardzo poważne i poważne wypadki samochodowe znacząco zmniejszają szanse na wyjście bez szwanku wszystkich pasażerów.  Jak się okazuje, wypadki mniej poważne również stanowią zagrożenie dla ciężarnych.

Opracowano na podstawie: Bibliografia

Nawet drobna stłuczka może być śmiertelnie groźna dla dziecka, jeżeli kobieta w ciąży nie zapnie pasów bezpieczeństwa.

Nawet drobna stłuczka może być śmiertelnie groźna dla dziecka, jeżeli kobieta w ciąży nie zapnie pasów bezpieczeństwa.

Zostań ambasadorką ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy!

Posted by on 16:33 in Aktualności | 0 comments

Zostań ambasadorką ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy!

Kampania społeczno-informacyjna Ciąża i Pasy została zainicjowana przez Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń i twórcę fotelik.info. Jej celem jest m.in. uświadomienie mamom oczekującym dziecka, jak ważne jest dla nich zapinanie pasów bezpieczeństwa, i to zapinanie ich w sposób poprawny. W różnych miastach Polski kobiety w ciąży biorą udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistów ds. bezpieczeństwa w samochodzie.  Zostań ambasadorką kampanii Ciąża i pasy i pomóż zadbać nam o bezpieczeństwo kobiet w ciąży! Inicjatorzy kampanii...

read more

Dziennik Fakt promuje kampanię fotelik.info Ciąża i Pasy

Posted by on 18:18 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Dziennik Fakt promuje kampanię fotelik.info Ciąża i Pasy

Kampania Ciąża i Pasy, zapoczątkowana przez fotelik.info, nabiera rozgłosu. Dziennikarze gazety Fakt wzięli udział w warsztatach dla kobiet w ciąży w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Chorzowie i podjęli temat na łamach tego ogólnopolskiego dziennika. W jaki sposób “Fakt” dołączył do kampanii Ciąża i Pasy oraz co napisał na temat konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży, można przeczytać pod tym linkiem: Zapinaj pasy w ciąży! Zajęcia i lekcja pokazowa Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń i eksperta ds....

read more

Jeff R. Crandall

Posted by on 11:38 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Jeff R. Crandall

Jeff R. Crandall – profesor powiązany z Polską za sprawą żony pochodzącej z Bieszczadów oraz licznych wykładów dla studentów Politechniki Warszawskiej. Jako pierwszy z międzynarodowego środowiska naukowego poparł inicjatywę zmiany polskiego prawa w zakresie objęcia kobiet w ciąży obowiązkiem zapinania pasów bezpieczeństwa. Podpisał się pod pomysłem – dosłownie i w przenośni. Kim jest? Długo by opowiadać. Jego CV ma 45 stron (!), z czego 37 stron zajmuje wyliczenie publikacji. Wymieńmy więc tylko kilka najważniejszych funkcji przez niego...

read more

Jac Wismans

Posted by on 14:18 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Jac Wismans

Jac Wismans – założyciel SAFETEQ, profesor wizytujący na Chalmers University of Technology (Szwecja) zajmujący się tam tematyką bezpieczeństwa w motoryzacji. Wcześniej związany również z Eindhoven University of Technology w Holandii i Graz University of Technology w Austrii. Autor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa pojazdów oraz laureat kilku nagród. Prof. Dr Wismans jest członkiem Rady IRCOBI oraz członkiem Stapp Car Crash Conference Advisory Board, przewodniczącym EEVC WG 12 „Crash Dummies” i koordynatorem FISITA 2014 World Congress...

read more

Lotta Jakobsson

Posted by on 13:58 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Lotta Jakobsson

Lotta Jakobsson – od lat związana z laboratorium Volvo, obecnie Senior Technical Leader Safety w Volvo Car Corporation i adiunkt na Chalmers University of Technology. Bez wątpienia należy do grona najbardziej poważanych osób zajmujących się bezpieczeństwem w samochodach na świecie. Dr Jakobsson bez wahania poparła inicjatywę zmiany prawa w Polsce w zakresie użycia pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży, gdy tylko się o niej dowiedziała. Jej badania dotyczą przede wszystkim obrażeń ponoszonych przez dzieci w wypadkach samochodowych....

read more

Masahito Hitosugi

Posted by on 13:12 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Masahito Hitosugi

Masahito Hitosugi – lekarz medycyny sądowej. Wchodził w skład zespołu prowadzącego badania z użyciem manekina reprezentującego kobietę w ciąży, o nazwie MAMA-2B (takie manekiny na całym świecie można policzyć na palcach jednej ręki). Na bazie rezultatów tych właśnie badań zmieniono prawo w Japonii, gdzie do 2008 roku kobiety ciężarne były zwolnione z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Dr Hitosugi nie tylko chętnie udostępnił wyniki badań na rzecz inicjatywy podobnej zmiany prawa w Polsce, ale zadeklarował chęć pomocy przy dalszej pracy...

read more

Murray Mackay

Posted by on 13:02 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Murray Mackay

Murray Mackay – pionier biomechaniki zderzeń, założyciel Centrum Badań Wypadków w Birmingham, specjalista w zakresie biomechaniki urazów oraz ekspert przez wiele lat prowadzący analizy i badania na miejscach wypadków samochodowych. Założyciel i były prezes Międzynarodowej Rady Badawczej Biomechaniki Zderzeń (IRCOBI), a także Parlamentarnej Rady Doradczej ds. Bezpieczeństwa Transportu (PACTS; Wielka Brytania) oraz Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). Pracował dla Światowej Organizacji Zdrowa (WHO) jako konsultant w temacie...

read more

Ciąża i Pasy w TVP2 – Pytanie na Śniadanie

Posted by on 15:25 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Ciąża i Pasy w TVP2  – Pytanie na Śniadanie

Przyszłe mamy powinny wyjątkowo dbać o swoje bezpieczeństwo. W programie „Pytaniu na Śniadanie” w TVP 2 opowiadał o tym biomechanik zderzeń – Paweł Kurpiewski. Kobiety w ciąży tradycyjnie otaczane są nadzwyczajną opieką. Również w czasie jazdy samochodem kobieta ciężarna, czy to jako pasażer, czy kierowca, musi uważać na wiele rzeczy, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że wraz ze zmianami w budowie anatomicznej komplikuje się jej sytuacja wewnątrz pojazdu. Polskie przepisy ruchu drogowego niestety zwalniają kobiety w ciąży z...

read more

O Ciąży i Pasach po raz pierwszy w telewizji

Posted by on 14:53 in Media o nas | 0 comments

O Ciąży i Pasach po raz pierwszy w telewizji

O bezpieczeństwie kobiet w ciąży mówimy już od dawna. Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, o problemie niezapinania pasów przez przyszłe mamy mówił już 4.12.2008 roku na antenie TVP 2, w programie Odety Moro-Figurskiej „Porannik Młodej Mamy”.     Materiał nakręcono w Domu VOLVO, gdzie ekspert opowiedział o ochronie ciężarnych i noszonych przez nie dzieci przed skutkami zderzeń samochodowych.  Dlaczego właśnie tam? Kilka lat wcześniej to właśnie VOLVO opublikowało badania udowadniające, że nawet kolizja przy tak małej...

read more

Adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Czy na pewno wiesz, jak go użyć?

Posted by on 16:42 in Aktualności | 0 comments

Adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Czy na pewno wiesz, jak go użyć?

Wiele kobiet w ciąży używa adaptera do pasów bezpieczeństwa. Niestety, nie każda korzysta z niego w prawidłowy sposób. Dlatego organizatorzy społeczno-informacyjnej kampanii Ciąża i Pasy w trosce o bezpieczeństwo mam i dzieci zwracają uwagę na poprawne korzystanie z adaptera. Ogólnopolska kampania Ciąża i Pasy, zainicjowana przez Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń, eksperta ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach i twórcę fotelik.info, jest wynikiem chęci zadbania o bezpieczeństwo podróżujących, w tym kobiet w ciąży. Mamy...

read more

Zapinasz tylko barkową część pasa samochodowego? Ten błąd może kosztować Cię życie!

Posted by on 19:52 in Aktualności | 0 comments

Zapinasz tylko barkową część pasa samochodowego? Ten błąd może kosztować Cię życie!

Organizatorzy ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy kolejny raz zwracają się do kobiet w ciąży, a także do innych użytkowników aut z apelem o prawidłowe zapinanie pasów samochodowych. W ramach kampanii, w trosce o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących eksperci rozprawiają się z mitami dotyczącymi bezpieczeństwa podczas jazdy. Prawidłowo zapięte samochodowe pasy bezpieczeństwa mogą uratować Twoje zdrowie lub życie podczas podróży. Nie ryzykuj! Zapinaj pasy! Ogólnopolska społeczno-informacyjna kampania Ciąża i Pasy, której inicjatorem jest...

read more

Kolejna ambasadorka kampanii Ciąża i Pasy już z certyfikatem!

Posted by on 22:04 in Aktualności | 0 comments

Kolejna ambasadorka kampanii Ciąża i Pasy już z certyfikatem!

Przedstawiamy nową ambasadorkę ogólnopolskiej kampanii informacyjno-społecznej Ciąża i Pasy. Pani Marta jest pierwszą wśród ambasadorek zawodową doulą! Pracuje w Siedlcach i na szkolenie jechała prawie 100 km. Podobno było warto! Przeczytaj, jakie są cele kampanii i również zgłoś się do programu edukacyjnego! Pani Marta dołączyła do grona ambasadorek kampanii Ciąża i Pasy. Od teraz swoją wiedzą będzie mogła dzielić się z innymi kobietami, które oczekują dziecka Pani Marta kurs w ramach kampanii Ciąża i Pasy odbyła w Centrum Bezpieczeństwa...

read more

Jak zapinać samochodowe pasy bezpieczeństwa po cesarskim cięciu?

Posted by on 15:21 in Aktualności | 0 comments

Jak zapinać samochodowe pasy bezpieczeństwa po cesarskim cięciu?

Od początku trwania ogólnopolskiej społeczno-informacyjnej kampanii Ciąża i Pasy eksperci ds. bezpieczeństwa fotelik.info apelują do kobiet w ciąży o prawidłowe zapinania pasów samochodowych. Wiedza, którą przekazują dotyczy także kobiet, których ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, i tych, które przygotowują się do zabiegu. Jeśli zastanawiasz się, jak bezpiecznie jeździć autem po cesarce, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przeglądając różne strony internetowe, trudno natrafić na wytyczne, w jaki sposób bezpiecznie jeździć po cesarskim...

read more

Gazeta.pl o oddziale fotelik.info w Nowym Sączu i kampanii Ciąża i Pasy

Posted by on 12:38 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Gazeta.pl o oddziale fotelik.info w Nowym Sączu i kampanii Ciąża i Pasy

Na forum Gazeta.pl ukazała się informacja o oficjalnym otwarciu oddziału fotelik.info, tym razem w Nowym Sączu przy ul. Lwowskiej 238. Gazeta.pl to kolejny portal internetowy, który informuje o miejscu, gdzie eksperci dbają o bezpieczeństwo dzieci i kobiet w ciąży w samochodzie. Kliknij tutaj i przeczytaj cały artykuł. Wielkie otwarcie oddziału fotelik.info w Nowym Sączu miało miejsce 26 października. Tego dnia na przybyłe rodziny czekały bezpłatne inspekcje, czyli przeglądy obecnych fotelików dziecięcych, oraz dobory fotelików samochodowych....

read more

MiastoNS apeluje do kobiet w ciąży, w ramach kampanii Ciąża i Pasy

Posted by on 14:48 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

MiastoNS apeluje do kobiet w ciąży, w ramach kampanii Ciąża i Pasy

Do ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy dołączają kolejne media. Tym razem gazeta i portal informacyjny miastoNS informuje mieszkańców Nowego Sącza i okolic o konieczności prawidłowego zapinania pasów przez kobiety w ciąży w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-informacyjnej Ciąża i Pasy. Gazeta i portal informacyjny miastoNS zachęca mieszkańców Nowego Sącza i okolic do prawidłowego zapinania samochodowych pasów bezpieczeństwa Więcej informacji znajdziesz w artykule: Rusza kampania Ciąża i Pasy w Nowym Sączu Okazuje się, że Polska jest...

read more

Gość Niedzielny: Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Nowym Sączu już otwarte!

Posted by on 13:54 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Gość Niedzielny: Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Nowym Sączu już otwarte!

O otwartym 26 października Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Nowym Sączu, przy ul. Lwowskiej 238 pisze tygodnik katolicki Gość Niedzielny. To właśnie tam, w nowym oddziale fotelik.info eksperci ds. bezpieczeństwa zadbają o dzieci, kobiety w ciąży i innych współpasażerów poruszających się samochodami. W Gościu Niedzielnym ukazał się artykuł o nowo otwartym Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Nowym Sączu przy ul. Lwowskiej 238. Wielkie otwarcie nowego Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info nastąpiło 26 października. Tego dnia na chętnych...

read more

Paweł Kurpiewski gościem radia RDN. Kampania Ciąża i Pasy

Posted by on 13:01 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Paweł Kurpiewski gościem radia RDN. Kampania Ciąża i Pasy

Jak informuje lokalne radio katolickie RDN Małopolska od 26 października w specjalistycznym sklepie fotelik.info przy ul. Lwowskiej 238 w Nowym Sączu, zadbasz o bezpieczeństwo swoje oraz swojego dziecka w samochodzie. Eksperci ds. bezpieczeństwa dzieci w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info dobierają bezpieczne foteliki samochodowe, a dorosłym pokazują jak poprawnie regulować i zapinać pasy. Gościem audycji w lokalnym Radiu RDN był Paweł Kurpiewski, biomechnik zderzeń, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci, twórca fotelik.info i inicjator...

read more

Historia uratowanej dzięki pasom ciężarnej Pani Natalii w Fakt.pl

Posted by on 10:32 in Aktualności, Media o nas, Wasze historie | 0 comments

Historia uratowanej dzięki pasom ciężarnej Pani Natalii w Fakt.pl

O ciężarnej Pani Natalii uratowanej z wypadku dzięki prawidłowo zapiętym pasom bezpieczeństwa, napisał Fakt. Jak mówi bohaterka reportażu, o konieczności i sposobie ich prawidłowego zapinania dowiedziała się dzięki kampanii Ciąża i Pasy.  Pani Natalia życie swoje oraz nienarodzonego dziecka zawdzięcza prawidłowo zapiętym pasom samochodowy. Na zdjęciu Pani Natalia jest ze swoim synkiem, który niedawno przyszedł na świat. Źródło: fakt.pl Tę historię znali już wcześniej czytelnicy serwisu fotelik.info: 10 września br. Pani Natalia, wówczas w 37....

read more

Nowy Sącz: darmowe warsztaty w ramach ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy

Posted by on 11:46 in Aktualności, Media o nas, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Nowy Sącz: darmowe warsztaty w ramach ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy

Już od 26 października mieszkańcy Nowego Sącza i okolic będą mogli dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa w podróży podczas warsztatów i bezpłatnych inspekcji w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. Nowo otwarty sklep specjalistyczny przy ul. Lwowskiej 238 zadba nie tylko o bezpieczeństwo dzieci, ale też osób dorosłych i kobiet w ciąży w ramach ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy. Warsztaty i bezpłatne inspekcje w Nowym Sączu w ramach ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy rozpoczną się 26 października Ogólnopolska kampania Ciąża i Pasy,...

read more