Statystyki

Statystyki sporządzone w różnych krajach dostarczają nam wiele cennych informacji. Niezależnie od różnic kulturowych skala niektórych zjawisk jest porównywalna, a ich przyczyny i konsekwencje bywają podobne lub wręcz identyczne.

Wypadki samochodowe jako główna przyczyna urazów wśród ciężarnych

Jak pokazują badania dotyczące profilaktyki ciąży urazy są najczęstszą przyczyną śmierci kobiet w ciąży. Częściej jednak ich wynikiem jest śmierć płodu (w stosunku 1:3).

Badania przeprowadzone w 2005 r. w Stanach Zjednoczonych wykazały, że na 77,321 przypadków kobiet, u których odnotowano urazy, 1 195 było w ciąży (IKOSSI, D.G., LAZAR, A.A., MORABITO, D. et al. (2005)).

Wśród tych ostatnich do przyczyn urazów należały odpowiednio:

70.4% – wypadki samochodowe

11.6% – akty przemocy

9.3 %  – upadki

3.1% – inne niezamierzone urazy

2.1% – potrącenia pieszych

<1% – samobójstwa

Wypadki jako główna przyczyna urazów wśród ciężarnych.

Wypadki jako główna przyczyna

Jak widać więc z powyższych statystyk, wypadki należą do najczęstszych przyczyn urazów.

Dla porównania zbadano także grupę poszkodowanych kobiet, które nie były w czasie wypadku w ciąży:

54.7 % – wypadki samochodowe

13.1 %  – upadki

11.4 % – inne niezamierzone urazy

10 % – akty przemocy

4.5% – potrącenia pieszych

4.4 % – rower lub inny sposób odpoczynku

1.9% – samobójstwa

Wypadki jako główna przyczyna urazów wśród kobiet nie będących w ciąży.

Wypadki jako główna przyczyna urazów wśród kobiet nie będących w ciąży.

Z obu powyższych statystyk wynika, że niezależnie od stanu, w którym znajdują się kobiety, głównym zagrożeniem są wypadki komunikacyjne.

Dodatkowo okazało się, że tylko 66% kobiet w ciąży miało zapięte pasy podczas wypadku.

Badania ankietowe na innej grupie ciężarnych wykazały, że tylko 73% ankietowanych potrafi zapiąć pasy poprawnie.

Pierwsze analizy wypadków samochodowych

Po raz pierwszy nad problemem ciężarnych kobiet pochylono się już na początku lat ’70, aby zbadać, czy pasy rzeczywiście chronią je przed śmiertelnymi skutkami wypadków.

Pierwsze badania nad bezpieczeństwem kobiet w ciąży w samochodach przeprowadzono w 1971 roku, udowadniając, że śmiertelność wśród kobiet w ciąży, które nie zapinały pasów bezpieczeństwa, a tymi, które zapinały, była większa o połowę (American Medical Association Committee on Medical Aspects of Automobile Safety During Pregnancy (1972)). W kolejnym, 1972 roku American Medicine Association zalecało używanie pasów kobietom w ciąży, a w 1991 roku American College of Obstetricians and Gynaecologists przygotował specjalne wytyczne, jak poprawnie zapinać pasy w czasie ciąży. Te same zasady powtarzano w kolejnych latach w innych krajach (Automobile passenger restraints for children and pregnant women. American College of Obstetricians and Gynaecologists (ACOG) (1992)).

Także inne instytucje, w miarę rozwoju motoryzacji i wiedzy o bezpieczeństwie, zaczęły gromadzić dane z wypadków i zlecać ich analizy.  Do nich należał m.in. koncern Renault, który w 1984 roku zbadał 49 przypadków ciężarnych kobiet, które uległy wypadkom, a które to przypadki  znajdowały się w ich bazie danych. Wszystkie kobiety, które miały zapięte pasy (42) nie ucierpiały poważnie podczas wypadku, 3 z niezapiętymi pasami zmarły, a 4 ucierpiały bardzo poważnie (HARTEMANN, F., HENRY, C. FAVEJON, G., et. al. (1984)).

Dwa lata później w Orange County w Kalifornii zlecono badanie dziewięciu przypadków ciężarnych kobiet, które właśnie tam zginęły w wypadkach samochodowych. Wykazało ono, że żadna z nich nie miała zapiętych pasów, większość kierowała pojazdem i zderzyły się podczas wypadku z kierownicą (AGRAN PF, DUNKLE DE, WINN DG, KENT D. (1986)).

Rodzaje urazów, na które narażony jest płód

Śmierć dziecka następuje nie tylko w momencie, gdy ginie matka. Najczęstszą przyczyną śmierci płodu, czyli najczęściej poronień są tzw. “tępe urazy” (czyli: wypadki samochodowe, upadki, urazy pieszych, napaści oraz utonięcia), a wśród nich najczęstsze są wypadki samochodowe – ok 38% śmierci płodu. Zalicza się do nich głównie odklejenie łożyska.

Urazy płodu.

Najczęstsze przyczyny śmierci płodu.

Badania (WEINTRAUB, A Y., LERON, E. i MAZOR, M. (2006) wykazały, że 70% śmierci płodu następuje jako rezultat odklejenia się łożyska.  Dla porównania  <5% stanowi wcześniactwo. Bezpośrednie urazy płodu stanowią 1% . Wynika to z tego, że płód jest dobrze chroniony przez powłoki ciała matki. Bardzo rzadko pojawiają się obrażenia czaszki płodu (w przypadku zaawansowanej ciąży). Najrzadszym (i najpoważniejszym) urazem jest przerwanie macicy, ok. 0,6% (śmiertelne również dla matki, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, ze względu na złe rozpoznanie urazu).

Do powikłań, które pojawiają się częściej u poszkodowanych ciężarnych niż kobiet nie będących w ciąży, należą także krwotoki.

Badanie (KLINICH, K.D., FLANNAGAN, C.A.C., RUPP, J.D. et al. (2008)), w którym porównano grupę ciężarnych, które uległy wypadkom (badano tylko przypadki po 20 tygodniu ciąży, aby wykluczyć przypadki naturalnych poronień) pod kątem zapinania pasów bezpieczeństwa i ich skutków przyniosło następujące rezultaty:

29 % kobiet zapinających prawidłowo pasy doświadczyło urazów

50% kobiet zapinających pasy nieprawidłowo doświadczyło urazów

80% kobiet, które nie zapięły pasów bezpieczeństwa doświadczyło urazów

We wszystkich tych przypadkach wypadki były poważne.

Poprawność użycia pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży.

Poprawność użycia pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży.

Badania te dowiodły, że poprawne zapięcie pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży redukuje ryzyko urazów o 84%.

Pasy w ciąży podczas wypadku.

Pasy w ciąży podczas wypadku.

Opracowano na podstawie: Bibliografia

 

Zostań ambasadorką kampanii Ciąża i Pasy – bezpieczeństwo jest modne!

Posted by on 19:59 in Aktualności, Na wesoło | 0 comments

Zostań ambasadorką kampanii Ciąża i Pasy – bezpieczeństwo jest modne!

Czy bezpieczeństwo może być… modne? Tak, oczywiście. Wiesz, kim jest tzw. trendsetterka? To osoba ustalająca trendy. I właśnie TY możesz nią być. Zostań ambasadorka kampanii Ciąża i Pasy! Pytanie na rozgrzewkę: z czym kojarzy Ci się bezpieczeństwo? Pewnie z nudą… Świąteczny weekend, pijani kierowcy, nudny spot w telewizji. Ciągłe strasznie, wyliczanie statystyk. Fotoradary i kolejne mandaty. Statystyki, statystyki, statystyki… funkcjonariusze służb publicznych mówią o wypadkach, podają liczby, których nie możesz zapamiętać. Zginęło 1000 czy...

read more

Rusza kampania “Ciąża i pasy”

Posted by on 13:57 in Aktualności | 0 comments

Rusza kampania “Ciąża i pasy”

Długo wyczekiwana kampania “Ciąża i pasy” wystartowała. Strona, na której teraz jesteś jest jedną z jej części. Zapraszamy Cię do bardzo interesującej podróży przez wszystkie działy, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Są one skomponowane tak, aby każdy czytający dowiedział się jak należy zapinać poprawnie pasy bezpieczeństwa w samochodzie, dlaczego jest to takie ważne i czym może grozić ich niezapięcie.   Wiele miejsca poświęciliśmy nieprawidłowemu zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Są one bardzo skuteczne, ale, jak każde...

read more

Warsztaty dla kobiet w ciąży i ambasadorek kampanii

Posted by on 23:42 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Warsztaty dla kobiet w ciąży i ambasadorek kampanii

Zapisz się na bezpłatne szkolenie z poprawnego używania pasów w ciąży, podczas którego dowiesz się jak: zapinać poprawnie pasy w ciąży jakie błędy popełniają ciężarne zapinając pasy i jak ich uniknąć do czego służą adaptery dla ciężarnych i jak ich poprawnie używać na co musi uważać mama za kierownicą Dodatkowo na warsztatach dowiesz się “JAK WYBRAĆ PIERWSZY FOTELIK?” Najbliższe warsztaty odbędą się 13 listopada o godzinie 10.00 oraz 13.00 w Warszawie, ul. Izbicka 8a Zapisy poprzez formularz:   Podaj swoje imię , nazwisko...

read more

Jeff R. Crandall

Posted by on 11:38 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Jeff R. Crandall

Jeff R. Crandall – profesor powiązany z Polską za sprawą żony pochodzącej z Bieszczadów oraz licznych wykładów dla studentów Politechniki Warszawskiej. Jako pierwszy z międzynarodowego środowiska naukowego poparł inicjatywę zmiany polskiego prawa w zakresie objęcia kobiet w ciąży obowiązkiem zapinania pasów bezpieczeństwa. Podpisał się pod pomysłem – dosłownie i w przenośni. Kim jest? Długo by opowiadać. Jego CV ma 45 stron (!), z czego 37 stron zajmuje wyliczenie publikacji. Wymieńmy więc tylko kilka najważniejszych funkcji przez niego...

read more

Jac Wismans

Posted by on 14:18 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Jac Wismans

Jac Wismans – założyciel SAFETEQ, profesor wizytujący na Chalmers University of Technology (Szwecja) zajmujący się tam tematyką bezpieczeństwa w motoryzacji. Wcześniej związany również z Eindhoven University of Technology w Holandii i Graz University of Technology w Austrii. Autor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa pojazdów oraz laureat kilku nagród. Prof. Dr Wismans jest członkiem Rady IRCOBI oraz członkiem Stapp Car Crash Conference Advisory Board, przewodniczącym EEVC WG 12 „Crash Dummies” i koordynatorem FISITA 2014 World Congress...

read more

Lotta Jakobsson

Posted by on 13:58 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Lotta Jakobsson

Lotta Jakobsson – od lat związana z laboratorium Volvo, obecnie Senior Technical Leader Safety w Volvo Car Corporation i adiunkt na Chalmers University of Technology. Bez wątpienia należy do grona najbardziej poważanych osób zajmujących się bezpieczeństwem w samochodach na świecie. Dr Jakobsson bez wahania poparła inicjatywę zmiany prawa w Polsce w zakresie użycia pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży, gdy tylko się o niej dowiedziała. Jej badania dotyczą przede wszystkim obrażeń ponoszonych przez dzieci w wypadkach samochodowych....

read more

Masahito Hitosugi

Posted by on 13:12 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Masahito Hitosugi

Masahito Hitosugi – lekarz medycyny sądowej. Wchodził w skład zespołu prowadzącego badania z użyciem manekina reprezentującego kobietę w ciąży, o nazwie MAMA-2B (takie manekiny na całym świecie można policzyć na palcach jednej ręki). Na bazie rezultatów tych właśnie badań zmieniono prawo w Japonii, gdzie do 2008 roku kobiety ciężarne były zwolnione z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Dr Hitosugi nie tylko chętnie udostępnił wyniki badań na rzecz inicjatywy podobnej zmiany prawa w Polsce, ale zadeklarował chęć pomocy przy dalszej pracy...

read more

Murray Mackay

Posted by on 13:02 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Murray Mackay

Murray Mackay – pionier biomechaniki zderzeń, założyciel Centrum Badań Wypadków w Birmingham, specjalista w zakresie biomechaniki urazów oraz ekspert przez wiele lat prowadzący analizy i badania na miejscach wypadków samochodowych. Założyciel i były prezes Międzynarodowej Rady Badawczej Biomechaniki Zderzeń (IRCOBI), a także Parlamentarnej Rady Doradczej ds. Bezpieczeństwa Transportu (PACTS; Wielka Brytania) oraz Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). Pracował dla Światowej Organizacji Zdrowa (WHO) jako konsultant w temacie...

read more

Ciąża i Pasy w TVP2 – Pytanie na Śniadanie

Posted by on 15:25 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Ciąża i Pasy w TVP2  – Pytanie na Śniadanie

Przyszłe mamy powinny wyjątkowo dbać o swoje bezpieczeństwo. W programie “Pytaniu na Śniadanie” w TVP 2 opowiadał o tym biomechanik zderzeń – Paweł Kurpiewski. Kobiety w ciąży tradycyjnie otaczane są nadzwyczajną opieką. Również w czasie jazdy samochodem kobieta ciężarna, czy to jako pasażer, czy kierowca, musi uważać na wiele rzeczy, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że wraz ze zmianami w budowie anatomicznej komplikuje się jej sytuacja wewnątrz pojazdu. Polskie przepisy ruchu drogowego niestety zwalniają kobiety w ciąży z...

read more

O Ciąży i Pasach po raz pierwszy w telewizji

Posted by on 14:53 in Media o nas | 0 comments

O Ciąży i Pasach po raz pierwszy w telewizji

O bezpieczeństwie kobiet w ciąży mówimy już od dawna. Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, o problemie niezapinania pasów przez przyszłe mamy mówił już 4.12.2008 roku na antenie TVP 2, w programie Odety Moro-Figurskiej “Porannik Młodej Mamy”.     Materiał nakręcono w Domu VOLVO, gdzie ekspert opowiedział o ochronie ciężarnych i noszonych przez nie dzieci przed skutkami zderzeń samochodowych.  Dlaczego właśnie tam? Kilka lat wcześniej to właśnie VOLVO opublikowało badania udowadniające, że nawet kolizja przy tak małej...

read more

Miałam wypadek będąc w ciąży – oto historia Agnieszki

Posted by on 19:57 in Aktualności, Wasze historie | 0 comments

Miałam wypadek będąc w ciąży – oto historia Agnieszki

To był spokojny dzień i nic nie zapowiadało tego, co się stanie. Chcieliśmy przedstawić Wam historię Agnieszki, która, będą w ciąży, doświadczyła kolizji drogowej. Agnieszka chciała podzielić się swoimi przeżyciami, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Zakręciły nam się nawet w oczach łzy wzruszenia. Wnioski pozostawiamy Wam. Tymczasem oddajmy głos Agnieszce. “Oto moje doświadczenie z wypadku, który miałam będąc w 21. tygodniu ciąży. Jechałam do pracy, gdy na łuku głównej drogi, przede mną, zaczęło wjeżdżać auto. Zaczęłam wciskać hamulec....

read more

Symulacja komputerowa – ciężarny kierowca bez pasów!

Posted by on 20:01 in Aktualności | 0 comments

Symulacja komputerowa – ciężarny kierowca bez pasów!

Co się stanie, gdy ciężarna mama nie zapnie pasów? Zderzy się z kierownicą. Jeśli macie problem z przekonaniem Waszych znajomych do zapinania pasów – pokażcie im ten film. W tym wypadku obraz jest wart więcej niż 1000 słów… zobaczcie...

read more

Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych

Posted by on 12:00 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych

Kolejne warsztaty pt. “Jak dobrać pierwszy fotelik?” i “Jak poprawnie zapinać pasy w ciąży?” przed nami. Tym razem rozpoczną się o godzinie 11.00 18 stycznia! Można odwiedzić nas z dziećmi. Jeśli jesteś mamą, która poszukuje wiedzy i dba o swoje bezpieczeństwo, zapisz się na bezpłatne szkolenie z poprawnego używania pasów w ciąży, podczas którego dowiesz się jak: zapinać poprawnie pasy w ciąży jakie błędy popełniają ciężarne zapinając pasy i jak ich uniknąć do czego służą adaptery dla ciężarnych i jak ich poprawnie...

read more

Jak powstawał materiał Onet TV na warsztatach dla dziennikarzy

Posted by on 12:10 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Jak powstawał materiał Onet TV na warsztatach dla dziennikarzy

Telewizja internetowa cieszy się coraz większą popularnością i jest świetnym narzędziem do popularyzacji wiedzy. Onet TV skorzystała z zaproszenia na warsztaty dla dziennikarzy dotyczące ciąży i pasów i dołączyła do tych mediów, które nas wspierają. Pełen materiał można obejrzeć już w Internecie (o czym pisaliśmy tutaj: Reportaż Onet.tv o zapinaniu pasów w ciąży) Zapraszamy do obejrzenia galerii-fotorelacji z powstawania materiału podczas naszych warsztatów....

read more

Pobierz banery kampanii “Ciąża i pasy” – pomóż kampanii społecznej

Posted by on 15:12 in Aktualności | 0 comments

Pobierz banery kampanii “Ciąża i pasy” – pomóż kampanii społecznej

Czy myślałeś/myślałaś w jaki sposób powiedzieć koleżance w ciąży, żeby zapinała pasy? Może ktoś z Twoich dalszych znajomych jest w ciąży? A może ktoś ze znajomych Twoich znajomych? Powiesz, że pewnie tak, ale przecież ich nie znam! Nic nie szkodzi. Od czego mamy dzisiaj media społecznościowe? 🙂 Czy chcesz być wirtualnym ambasadorem naszej kampanii (i sprawić, że niedługo nasza strona nie będzie konieczna, bo o zapinaniu pasów w ciąży będą wiedzieć już wszyscy)? Jest na to sposób! Mamy propozycję – poniżej znajdziesz banery informujące o...

read more

TVN Turbo na warsztatach “Ciąża i pasy” dla dziennikarzy

Posted by on 11:48 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

TVN Turbo na warsztatach “Ciąża i pasy” dla dziennikarzy

TVN Turbo od lat pozostaje jedną z najlepiej poinformowanych stacji w tematyce fotelików. Dzięki naszej współpracy widzowie mogą za każdym razem obejrzeć ciekawy materiał, posiadający wiele walorów edukacyjnych. Tym razem dzięki udziałowi statystek i specjalnej formie warsztatów udało nam się przybliżyć tematykę ciąży i pasów. Tym razem dwie chętne – Ania i Hania – i ich pociechy w brzuszkach, pokazywały w jaki sposób dobrze zapiąć pasy. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jaką przewagę ma taki telewizyjny materiał nad przytaczaniem...

read more

Uwaga! Kolczasta mama!!!

Posted by on 13:48 in Aktualności | 0 comments

Uwaga! Kolczasta mama!!!

Kolce, ostre kolce! Można się nimi skaleczyć! Nikt ich nie lubi, ale ciągle zbyt mało osób wie, że są takie kolce, które ratują życie. Uwaga, uwaga, mowa o “kolcach biodrowych przednich górnych”… uff… warto tę nazwę zapamiętać, ale jeśli się Wam nie uda – nie martwcie się. Ważne, żebyście wiedzieli, co to jest i w czym nam pomaga. Kolce biodrowe to takie “wypustki” w miednicy, które możemy “namacać” bo obu bokach (najlepiej widać to na zdjęciu poniżej). Jednym będzie pewnie łatwiej nam je...

read more

Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych

Posted by on 15:06 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych

Zapraszamy na kolejne warsztaty dla ciężarnych mam (i wszystkich chętnych) pt. “Jak dobrać pierwszy fotelik?” i “Jak poprawnie zapinać pasy w ciąży?” Jeśli jesteś mamą, która poszukuje wiedzy i dba o swoje bezpieczeństwo, zapisz się na bezpłatne szkolenie z poprawnego używania pasów w ciąży, podczas którego dowiesz się jak: zapinać poprawnie pasy w ciąży jakie błędy popełniają ciężarne zapinając pasy i jak ich uniknąć do czego służą adaptery dla ciężarnych i jak ich poprawnie używać na co musi uważać mama za kierownicą...

read more

Poduszka powietrzna a mama za kierownicą

Posted by on 12:18 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Poduszka powietrzna a mama za kierownicą

Czy przyszła mama powinna siadać za kierownicę? Tak, ale pod warunkiem, że jest bezpieczna. W jaki sposób to sprawdzić? Z pomocą Hani, naszej statystki (i jej maluszka ;)), pokażemy, jak to sprawdzić. To na co powinna uważać ciężarna za kierownicą to oczywiście… kierownica i poduszka powietrzna. Aby uniknąć zderzenia z kierownicą lub z wybuchającą poduszką powietrzną  należy zachować minimum 25 cm odstępu od środka kierownicy do brzuszka. Zobaczcie, jak to zmierzyliśmy.

read more