Super Express: rocznica inauguracji kampanii Ciąża i Pasy

O evencie z okazji rocznicy kampanii Ciąża i Pasy, który miał miejsce w Dzień Matki, 26 maja 2022 roku w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Warszawie, przy Ryżowej 29 pisze Super Express. To właśnie tu, eksperci ds. bezpieczeństwa fotelik.info wspólnie z ambasadorami kampanii, influencerami, ratownikami medycznymi i gośćmi specjalnymi podsumowali owocny rok pracy na rzecz bezpieczeństwa kobiet w ciąży podczas podróży. 

Kliknij tutaj i przeczytaj cały artykuł.

Ciąża i Pasy, czyli ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna, zainicjowana przez Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń, eksperta ds. bezpieczeństwa dzieci i twórcy fotelik.info, rozpoczęła się w Dzień Matki, 26 maja 2021 roku. Zaledwie rok później do największych dotychczasowych sukcesów kampanii należy zaliczyć ocalenie życia mamy w 37. tygodniu ciąży i jej nienarodzonego dziecka. To właśnie ich historia została opowiedziana w artykule opublikowanym przez Super Express. 

To było 10 września 2021 r. Razem z mężem i córeczką Michaliną (15 msc.) wyjechaliśmy do sklepu – wspomina 26-letnia mama. Ani ona, ani mąż Dawid (30 l.) nie spodziewali się, że tego dnia na ich drogę nagle wjedzie 78-letni mężczyzna. – Zderzyliśmy się przy prędkości 100 km/h, jak widać z naszego samochodu prawie nic nie zostało… – wspomina Natalia. 

Pani Natalia i 8-miesięczny Aleksander. Źródło zdjęcia: Marcin Smulczyński/Super Express

Matkę i dziecko uratowały prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa

Jak to się stało, że zarówno ciężarnej Pani Natalii, jak i dziecku, które znajdowało się w jej brzuszku, nic poważnego się nie stało? Cały sekret tkwił w prawidłowo zapiętych pasach. W pierwszej i na początku drugiej ciąży Pani Natalia błędnie używała samochodowych pasów bezpieczeństwa. Jak sama przyznaje używała wyłącznie górnej części pasa samochodowego, tj. części barkowej, natomiast na dolnej części, tzw. biodrowej po prostu siadała. Dopiero gdy natrafiła na informacje publikowane na Instagramie w ramach kampanii Ciąża i Pasy zaczęła je prawidłowo zapinać.

Jak poprawnie zapiąć 3-punktowe pasy bezpieczeństwa?

Aby mieć pewność, że pasy bezpieczeństwa spełnią swoją podstawową rolę i ochronią nas podczas wypadku, należy ich dolną część poprowadzić poniżej brzucha i kolców biodrowych przednich górnych, które znajdują się na miednicy każdej osoby dorosłej. Górna część pasa samochodowego musi być poprowadzona pomiędzy piersiami, przechodzić przez środek mostka oraz środek ramienia, omijając przy tym brzuszek przyszłej mamy. Co więcej pasy tuż po zapięciu trzeba mocno dociągnąć pozbywając się przy tym ewentualnych luzów.

Przyszła mama w roli kierowcy

Autor wyżej wspomnianego artykułu postanowił rozprawić się też z mitem dotyczącym poduszek powietrznych. Niestety, wciąż wiele osób wierzy, że przyszłe mamy podczas podróży autem powinny wyłączyć poduszki powietrzne, co nie jest zgodne z prawdą. Zarówno samochodowe pasy bezpieczeństwa, jak i poduszka powietrzna chroni przyszłe mamy, tak jak inne osoby dorosłe. Jednak, aby poduszka podczas zderzenia ochroniła dorosłego podróżującego na przednim siedzeniu pasażera, powinien mieć on: prawidłowo zapięte 3-punktowe pasy i odpowiednio ustawiony fotel. Ponadto pasażer ten nie może trzymać rąk, nóg lub żadnych przedmiotów na panelu deski, gdzie znajduje się aktywna poduszka powietrzna. 

Warto też pamiętać o poduszce powietrznej umieszczonej w kierownicy. Przyszłe mamy, które chętnie siadają za kierownicą powinny pamiętać o odpowiednim dystansie między brzuszkiem a kierownicą, wynoszącym 25 cm od centrum kierownicy. Oczywiście, wraz z rozwojem ciąży, przyszła mama może mieć problem z zachowaniem bezpiecznego dystansu brzuszka od kierownicy, dlatego dla bezpieczeństwa swojego i dziecka powinna rozważyć przerwanie jazdy autem w roli kierowcy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kampanii Ciąża i Pasy? Kliknij tu —>Ciąża i Pasy

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad