Rok kampanii Ciąża i Pasy: co udało się zdziałać dla bezpieczeństwa mam w ciąży?

Około 850 wypełnionych ankiet do badań naukowych, ponad sto ambasadorek, kilkadziesiąt artykułów i 7 filmów edukacyjnych, 26 zaangażowanych redakcji oraz… 3 uratowane życia! Tak można podsumować w liczbach 12 miesięcy kampanii Ciąża i Pasy.

Ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna Ciąża i Pasy ruszyła 26 maja 2021 roku – w Dzień Matki. Została zainicjowana przez Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń, eksperta ds. bezpieczeństwa dzieci i twórcę serwisu fotelik.info. Kampania ma przekonywać społeczeństwo o konieczności zapinania samochodowych pasów bezpieczeństwa przez kobiety ciężarne, a także – poprzez edukację – upowszechniać właściwy wzorzec zapinania pasów. Ta świadomość społeczna wiedza jest tym ważniejsza, że Polska należy do ostatnich pięciu krajów Europy, których prawo drogowe nadal zezwala kobietom w widocznej ciąży na jazdę samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – mimo że najnowsze badania naukowe, oparte na statystykach wypadków i przypadkach klinicznych, jednoznacznie wskazują, że niezapięcie pasów w ciąży naraża życie zarówno mamy, jak i dziecka.

Dowiedz się więcej:

Poprawne zapięcie pasów w ciąży zmiejsza ryzyko urazów aż o 84 proc.

Jechała bez pasów. Dziecko urodziło się z 1 pkt w skali Apgar

Ankieta Ciąża i Pasy: badania dla bezpieczeństwa

W ramach kampanii dział naukowy fotelik.info stworzył również ankietę skierowaną do mam oczekujących dziecka oraz tych, które już urodziły. Akcja zbierania ankiet ruszyła w lutym 2022 roku. Uzyskane odpowiedzi ankietowe pomagają działowi naukowemu fotelik.info badać, w jakim stopniu panie w ciąży są chronione podczas jazdy samochodem. Wyniki tych badań mogą przyczynić się do znalezienia sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa ciężarnych w aucie.

Wypełnij anonimową ankietę Ciąża i Pasy: KLIK

Pytania zawarte w ankiecie stworzonej przez dział naukowy fotelik.info skierowane są głownie do przyszłych mam oraz kobiet, które już urodziły dziecko

Kampania Ciąża i Pasy w liczbach

Po roku intensywnych działań w ramach kampanii Ciąża i Pasy widać efekty. Największym znanym nam, a niepoliczalnym osiągnięciem kampanii jest uratowanie 3 istnień ludzkich w jednym wypadku – dzięki opublikowanym materiałom na temat poprawnego zapinania pasów przez kobietę w ciąży (patrz: Ekspertyza 667). Informacje i instrukcje, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa, a także artykuły dementujące popularne mity na temat zapinania pasów można znaleźć na stronie Ciąża i Pasy oraz na portalu fotelik.info – w ciągu roku powstało ich kilkadziesiąt. Ponadto redakcja fotelik.info wyprodukowała i udostępniła 7 filmów edukacyjnych. Do upowszechniania wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa ciężarnych w aucie był wykorzystywany Facebook, Instagram i YouTube. O kampanii Ciąża i Pasy informowały także liczne stacje radiowe i telewizyjne oraz portale internetowe – w sumie aż 26 różnych redakcji.

Ale to nie wszystko! Eksperci ds. bezpieczeństwa fotelik.info przeprowadzili liczne bezpłatne warsztaty Ciąża i Pasy. Szkolenia kończyły się uzyskaniem certyfikatu, a ich uczestnicy stali się ambasadorami kampanii Ciąża i Pasy. Ambasadorzy – ponad 100 pań i 1 pan – propagują w swoich środowiskach wiedzę i umiejętności dotyczące prawidłowego zapinania samochodowych pasów bezpieczeństwa przez kobiety ciężarne. Nasze ambasadorki znajdziecie w aż 25 miastach Polski. Wśród nich jest 20 położnych – czyli kobiet na pierwszej linii pracy z kobietami w ciąży. Współpracę w ramach kampanii podjęło także 5 szkół rodzenia. W ciągu niespełna 4 miesięcy udało się także zebrać około 850 wypełnionych ankiet przeznaczonych do badań naukowych fotelik.info.

Za całe to zaangażowanie – mam, tatusiów, położnych, ambasadorek, ratowników, dziennikarzy i wszystkich innych wspaniałych kobiet i mężczyzn, którzy na przestrzeni minionego roku dołączyli do kampanii Ciąża i Pasy – jesteśmy niezwykle wdzięczni! Dziękujemy!

Chcesz poznać wnioski wynikające z ankiet Ciąża i Pasy? KLIKNIJ

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad