O Ciąży i Pasach po raz pierwszy w telewizji

O bezpieczeństwie kobiet w ciąży mówimy już od dawna. Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, o problemie niezapinania pasów przez przyszłe mamy mówił już 4.12.2008 roku na antenie TVP 2, w programie Odety Moro-Figurskiej „Porannik Młodej Mamy”.

 

Po raz pierwszy o kampanii Ciąża i Pasy mówiliśmy w TVP2 w programie "Porannik Młodej Mamy"

Po raz pierwszy o kampanii Ciąża i Pasy mówiliśmy w TVP2 w programie „Porannik Młodej Mamy”

 

Materiał nakręcono w Domu VOLVO, gdzie ekspert opowiedział o ochronie ciężarnych i noszonych przez nie dzieci przed skutkami zderzeń samochodowych.  Dlaczego właśnie tam? Kilka lat wcześniej to właśnie VOLVO opublikowało badania udowadniające, że nawet kolizja przy tak małej prędkości jak 15 km/h (przy której nawet sama matka nie odniesie żadnych obrażeń), może zakończyć się śmiercią nienarodzonego dziecka, jeśli matka nie będzie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa. Dane kliniczne wskazują, że najczęstszym powodem śmierci płodu w takiej sytuacji jest odklejenie się łożyska (patrz: Zagrożenia dla ciężarnych i płodu). W programie zaprezentowano, jak poprawnie zapinać pasy w czasie ciąży, zwracając uwagę, iż są to takie same zasady, jakie dotyczą wszystkich dorosłych pasażerów. Mówiono również o adapterach pasów oraz o … pseudo adapterach, które zamiast pomagać – mogą poważnie zaszkodzić, ponieważ zmieniają przebieg i/lub funkcjonowanie pasa w sposób niedopuszczalny lub dają jedynie złudzenie bezpieczeństwa.

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad