Lotta Jakobsson

lotta jakobssonLotta Jakobsson od lat związana z laboratorium Volvo, obecnie Senior Technical Leader Safety w Volvo Car Corporation i adiunkt na Chalmers University of Technology. Bez wątpienia należy do grona najbardziej poważanych osób zajmujących się bezpieczeństwem w samochodach na świecie. Dr Jakobsson bez wahania poparła inicjatywę zmiany prawa w Polsce w zakresie użycia pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży, gdy tylko się o niej dowiedziała.

Jej badania dotyczą przede wszystkim obrażeń ponoszonych przez dzieci w wypadkach samochodowych. Pracuje również nad innowacyjnymi rozwiązaniami ułatwiającymi rodzicom zabezpieczenie ich dzieci w pojeździe.

Warto dodać, że w Volvo przeprowadzono analizy mające na celu określenie najlepszego sposobu zabezpieczenia w pojeździe kobiety w ciąży i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. W badaniach wykorzystano model komputerowy (LINDA). Wyniki jednoznacznie pokazały, że poprawnie zapięty przez mamę 3-punktowy pas bezpieczeństwa jest najlepszą ochroną zarówno dla niej samej jak i dla dziecka.