Wrocław: Ciąża i Pasy – warsztaty w fotelik.info z Pawłem Kurpiewskim

W Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info we Wrocławiu odbyły się warsztaty dla kobiet w ciąży i dziennikarzy w ramach kampanii Ciąża i Pasy. Uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak poprawnie zapinać pasy bezpieczeństwa, gdzie szukać kolców biodrowych i kiedy potrzebny jest adapter do pasów dla ciężarnych.

Warsztaty trwały około dwóch godzin i były bezpłatne. Udział w nich mogła wziąć każda mama oczekująca dziecka

Ogólnopolska kampania Ciąża i Pasy, zapoczątkowana przez fotelik.info, ma upowszechniać wiedzę o konieczności zapinania pasów przez mamy przy nadziei. W ramach kampanii specjaliści fotelik.info na czele z Pawłem Kurpiewskim, biomechanikiem zderzeń i ekspertem ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, uczą poprawnego zapinania pasów bezpieczeństwa, a jeśli jest taka potrzeba – poprawnego używania adaptera do pasów dla kobiet w ciąży.

Jak pokazują warsztaty oraz inspekcje prowadzone przez fotelik.info, około 90 proc. badanych kobiet nie potrzebuje adaptera. Jeżeli pasy bezpieczeństwa przechodzą poprawnie, tj. pod kolcami biodrowymi i poniżej brzucha, adapter jest zbyteczny. Należy go używać wyłącznie wtedy, gdy pas wchodzi na brzuch, ponad kolcami biodrowymi. Więcej o kolcach biodrowych i odpowiednim ułożeniu pasów przeczytasz tutaj: Tu chodzi o życie – wywiad z Pawłem Kurpiewskim na temat kampanii Ciąża i Pasy

Na zdjęciu: uczestniczka warsztatów wskazuje kolce biodrowe przednie górne,
poniżej których powinna przebiegać część biodrowa pasa bezpieczeństwa

Niestety, Polska w dalszym ciągu należy do niechlubnego grona pięciu państw w Europie, w których prawo zezwala, aby kobiety w ciąży jeździły bez pasów bezpieczeństwa. Oprócz Polski taki dezinformujący i fatalny w skutkach przepis nadal funkcjonuje tylko w Rumunii, Włoszech, Bułgarii i Grecji. Tymczasem badania naukowe dowodzą, że nawet niewielka stłuczka może skutkować odklejeniem się łożyska u kobiety, która jeździ bez pasów. Jest to bardzo groźne dla matki, ale również dla dziecka, które może (w najgorszym przypadku) umrzeć z powodu niedotlenienia. Dlatego tak ważne jest nagłośnienie sprawy i szkolenie mam w ciąży.

Kolejne warsztaty fotelik.info w ramach kampanii Ciąża i Pasy w innych miastach już wkrótce! Śledźcie stronę internetową Ciąża i Pasy oraz Aktualności fotelik.info aby być na bieżąco.

Pani Ola już wie, jak poprawnie zapinać pasy w ciąży. Została również jedną z pierwszych ambasadorek kampanii fotelik.info Ciąża i Pasy

Tu możesz się dowiedzieć, co po warsztatach napisała o kampanii fotelik.info Ciąża i Pasy “Gazeta Wrocławska”: Trwa kampania społeczna „Ciąża i Pasy”. Czy kobiety powinny zapinać pasy w samochodzie?

A tu wysłuchasz tematycznej audycji z udziałem Pawła Kurpiewskiego w dolnośląskiej rozgłośni Radio Rodzina: Czy kobieta w ciąży musi zapinać pasy? Rusza ogólnopolska kampania

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad