Warszawa: WawaINFO przekonuje, że pasy bezpieczeństwa nie zagrażają kobietom w ciąży. Kampania Ciąża i Pasy

Przekonanie, że pasy bezpieczeństwa mogą zagrażać dziecku w łonie matki to mit, w który, niestety, wierzy wiele Polek. Co więcej, polskie Prawo o ruchu drogowym utwierdza je w tym przekonaniu, pozwalając jeździć kobietom w ciąży bez zapiętych pasów samochodowych. 

WawaINFO promuje kampanię Ciąża i Pasy, zainicjowaną przez Pawła Kurpiewskiego

Polska jest jednym z pięciu krajów, poza Bułgarią, Rumunią, Grecją i Włochami, które pozwalają mamom oczekującym dziecka na jazdę bez pasów. W trosce o bezpieczeństwo ciężarnych kobiet i ich nienarodzonych dzieci Paweł Kurpiewski, ekspert ds. bezpieczeństwa w samochodach, biomechanik zderzeń i twórca fotelik.info, zainicjował ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną Ciąża i Pasy. Celem kampanii jest przekonanie kobiet o konieczności zapinania pasów w ciąży i zmiana polskiego prawa w tym zakresie. Jednym z mediów promujących kampanię jest WawaINFO.

Przeczytaj cały artykuł opublikowany przez WawaINFO: Pasy bezpieczeństwa nie zagrażają kobietom w ciąży. Ratują im życie podczas wypadku. W Dzień Matki rusza kampania społeczna.

Prawidłowo zapięte pasy gwarancją bezpieczeństwa

Gwarancją bezpieczeństwa kobiety w ciąży oraz jej dziecka podczas jazdy samochodem i w razie wypadku są prawidłowo zapięte pasy. Co kryje się pod słowem “prawidłowo”? Otóż aby dobrze poprowadzić samochodowe pasy bezpieczeństwa, ich dolna część, tzw. część biodrowa, musi znajdować się poniżej kolców biodrowych przednich górnych, znajdujących się na miednicy osoby dorosłej. Górna część pasa, tzw. część barkowa, powinna przechodzić przez środek mostka, między piersiami, i przez środek ramienia. 

Zdarza się (chociaż nie jest to powszechne), że pomimo prób prawidłowe poprowadzenie pasa samochodowego przez kobietę w ciąży nie jest możliwe. W takim przypadku nie należy rezygnować z pasów, lecz wyposażyć się w specjalny adapter, który pozwoli na odpowiednie poprowadzenia pasa. 

Warsztaty dla kobiet w ciąży w ramach kampanii Ciąża i Pasy

W ramach kampanii Ciąża i Pasy w wielu miastach w Polsce są organizowane warsztaty z zakresu prawidłowego zapinania pasów samochodowych. Warsztaty obejmują część praktyczną i część teoretyczną. Podczas spotkań mamy, które będą zainteresowane adapterami, zostaną nauczone ich prawidłowego montażu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kampanii Ciąża i Pasy, zapraszamy na stronę Ciąża i Pasy.

Informacje o bieżących wydarzeniach i terminach warsztatów prowadzonych w ramach kampanii znajdziesz również na stronie Aktualności fotelik.info a także w mediach społecznościowych fotelik.info.

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad