Tu chodzi o życie – mówi Paweł Kurpiewski o akcji Ciąża i Pasy w Poranku Siódma-Dziewiąta

W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Ciąża i Pasy 28 maja w Poranku Siódma-Dziewiąta na falach rozgłośni katolickich wywiadu udzielił Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach i założyciel Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. Pomysłodawca akcji stwierdził: “Obecnie polskie prawo dezinformuje mamy w ciąży”.

Gościem w Poranku „Siódma-Dziewiąta” był Paweł Kurpiewski, pomysłodawca kampanii Ciąża i Pasy

Karol Gac: Po co zmieniać w Polsce prawo dotyczące zapinania pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży?

Paweł Kurpiewski: Biomechanice zderzeń, fotelikom samochodowym i edukacji poświęciłem 20 lat swojego życia. Na podstawie prowadzonych badań i śledzenia osiągnięć naukowych na świecie mogę powiedzieć wprost: w tej chwili to prawo dezinformuje młode kobiety i ich rodziny.

Jaki przepis obecnie obowiązuje?

Artykuł 39 Prawa o ruchu drogowym zwalnia kobiety w ciąży z obowiązku jazdy w pasach. Przy obecnym stanie wiedzy – a stan wiedzy zmienił się na początku tego wieku – można stwierdzić już z całą pewnością, że kobieta w ciąży POWINNA jeździć W PASACH, aby w momencie wypadku ocalić siebie i dziecko, które nosi. Niestety, ta dezinformacja, jakoby nie było to konieczne dla bezpieczeństwa, ciągle funkcjonuje w naszym prawie. Jedynie w pięciu krajach europejskich: Polsce, Rumunii, Bułgarii, Grecji i we Włoszech – wciąż nie zaktualizowano prawa w stosunku do osiągnięć nauki.

Dlaczego obowiązuje przepis wprowadzający w błąd?

Dawno, dawno temu, również we Francji i Wielkiej Brytanii, które były liderami w stanowieniu prawa o ruchu drogowym, uważano, że pasy bezpieczeństwa obejmujące brzuch kobiety ciężarnej mogą wyrządzić jej krzywdę. Sądzono tak, pomimo że nie było ku temu żadnych dowodów. Dowody przyniosła nam młoda szwedzka studentka Laura Thackray, która podjęła ten temat pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, ponieważ statystyki wypadków pokazywały jej coś innego. Zaczęła przeprowadzać badania, została inżynierem, dostała wsparcie od dużych koncernów i podjęła pracę w Szwecji. Zaczęła od badań symulacyjnych – komputerowych testów zderzeniowych. Dzięki nim można było sprawdzić, co tak naprawdę dzieje się w brzuchu matki podczas wypadku. A więc również dowiedzieć się, kiedy pas bezpieczeństwa może zrobić krzywdę, a kiedy uratować.

Laura Thackray swoje badania dokończyła w Stanach Zjednoczonych. Tam miała możliwość analizy mnóstwa opisanych wypadków, w których dziecko poniosło śmierć w łonie matki wskutek wypadku komunikacyjnego. Co się okazało? Odpowiedzialne za to okazało się odklejanie łożyska. Przypomnę, że dziecko jest połączone pępowiną z organizmem matki za pomocą łożyska, w którym następuje wymiana tlenu oraz składników odżywczych, a także usuwanie produktów przemiany materii z organizmu dziecka. Otóż macica jest rozciągliwa, łożysko zaś – nie. Podczas zderzenia (wystarczy, że samochód jedzie z prędkością 15 km/h) maminy brzuszek zostaje z dużą siłą “rzucony” do przodu, co może doprowadzić do odklejenia się łożyska. To z kolei stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka, a także matki.

Jak prawidłowo zapinać pasy w ciąży?

Twórca pasów bezpieczeństwa Nils Bohlin założył, że każdy człowiek, również kobieta w ciąży, przeprowadzi część biodrową pasa bezpieczeństwa PONIŻEJ kolców biodrowych. Przez radio trudno wytłumaczyć, czym są kolce biodrowe przednie górne, ale warto to wyszukać w internecie – są to takie twarde wypustki, które możemy wyczuć po obu stronach na swoich biodrach. Jeżeli pas biodrowy zostanie ułożony poniżej kolców biodrowych, to NIC nie zagraża ani dziecku w łonie mamy, ani wątrobie i śledzionie mamy (a także każdego z nas). Problem pojawia się wtedy, kiedy pas wchodzi na podbrzusze.

Mama w ciąży powinna zadbać, aby pas leżał całkowicie płasko, bez żadnych skręceń. Część biodrową pasa trzeba przeprowadzić poniżej wypukłości brzucha, po czym pociągnąć za część barkową pasa tak mocno, aby część biodrowa mocno się napięła. Nie bójmy się, że pas się wpija w ciało – tak ma być. Dziecku z powodu tego ucisku nic się nie stanie – ręczę za to swoją osobą oraz odpowiedzialnością cywilną i moralną.

Cały wywiad do odsłuchania tutaj: Paweł Kurpiewski: W akcji Ciąża i Pasy chodzi o życie

Wszelkie informacje dotyczące prawidłowego zapinania pasów w ciąży można znaleźć na stronie internetowej kampanii Ciąża i Pasy

Chcesz zobaczyć symulację wypadku kobiety w ciąży podczas wypadku BEZ zapiętych pasów bezpieczeństwa? Zajrzyj tutaj: Ciąża a pasy – zapinać czy nie? Odpowiadają technicy z fotelik.info w Krakowie

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad