Radio Opole na rzecz kampanii Ciąża i Pasy. Posłuchaj wywiadu z Pawłem Kurpiewskim i… zapnij pasy!

– To dezinformacja, i chcemy z tą dezinformacją walczyć – tak o polskim przepisie prawnym zezwalającym, by kobiety w widocznej ciąży nie zapinały pasów samochodowych, mówi w Radiu Opole biomechanik zderzeń Paweł Kurpiewski z fotelik.info.

Polska jest obecnie jednym z pięciu państw europejskich, w których pokutuje szkodliwy przepis o zwolnieniu kobiet w ciąży z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. – Niestety, mamy bolesny rozdźwięk pomiędzy stanem prawodawstwa a osiągnięciami nauki – podkreśla Paweł Kurpiewski z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info, biomechanik zderzeń i ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodzie.

Na początku XXI wieku nauka zaprzeczyła fatalnemu w skutkach mniemaniu, jakoby kobiety w ciąży nie powinny zapinać pasów samochodowych. Naukowcy oparli się na kilkuset tysiącach badań w Stanach Zjednoczonych, testów zderzeniowych z udziałem manekinów kobiet w ciąży, wywiadów z kobietami, które, będąc w ciąży, brały udział w wypadku samochodowym, a także badań klinicznych po wypadkach i sekcji zwłok. Fakty są niezbite: nawet parkingowa stłuczka przy prędkości 15 km/h może spowodować u ciężarnej mamy odklejenie się łożyska. – Po co narażać się na takie ryzyko? – pyta retorycznie biomechanik zderzeń Paweł Kurpiewski. Odsłuchaj jego sugestywnej opowieści i już zawsze z przekonaniem zapinaj pasy bezpieczeństwa (tutaj: Paweł Kurpiewski o Kampanii „Ciąża i Pasy)

Wiedza na temat konsekwencji niezapinania pasów przez kobiety w ciąży jest nadal – nie tylko w Polsce – znikoma. Rozpowszechnieniu tej wiedzy, a także umiejętności prawidłowego zapinania pasów bezpieczeństwa w ciąży, ma służyć ogólnopolska kampania Ciąża i Pasy, zapoczątkowana przez Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. Wydarzenia w ramach kampanii Ciąża i Pasy można śledzić na stronach: Ciąża i Pasy oraz Aktualności fotelik.info

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad