Portal Motofakty dołącza do promocji ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy

Wiele mediów informuje, że Polska jako jeden z pięciu krajów w Europie zezwala kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów. W trosce o ich bezpieczeństwo powstała kampania Ciąża i Pasy. W wielu miastach prowadzone są warsztaty, w czasie których kobiety w ciąży poznają konsekwencje niezapinania pasów bezpieczeństwa i uczą się, jak prawidłowo prowadzić pas po ciele.

Portal Motofakty promuje ogólnopolską kampanię Ciąża i Pasy, zainicjowaną przez Pawła Kurpiewskiego

Badania naukowe już w 1995 roku potwierdziły, że prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa mogą podczas wypadku samochodowego zminimalizować skutki obrażeń poniesionych przez kobietę w ciąży lub uratować życie jej i nienarodzonego dziecka. Okazuje się, że jeśli mama nie będzie miała zapiętych pasów, nawet podczas wypadku przy niskiej prędkości (około 15 km/h) może stracić dziecko w wyniku odklejenia się łożyska.

Naucz się prawidłowo zapinać pasy razem z kampanią Ciąża i Pasy

Ogólnopolska kampania społeczno-informacyjna Ciąża i Pasy, zainicjowana przez Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń i twórcy fotelik.info, prowadzi warsztaty dla mam w ciąży i tatusiów między innymi z zakresu prawidłowego zapinania pasów bezpieczeństwa.

Aby jeździć bezpiecznie, dolną część pasa, tj. część biodrową, należy ułożyć pod brzuchem i kolcami biodrowymi przednimi górnymi, a górną, tj. część barkową, trzeba poprowadzić między piersiami, przez środek mostka i środek ramienia. Ważne jest też odpowiednie naciągnięcie pasa w celu pozbycia się luzu, a także ustawienie zagłówka. Tak zapięte pasy są gwarancją bezpieczeństwa nie tylko dla mamy w ciąży, ale i wszystkich innych osób znajdujących się w aucie.

Portal Motofakty informuje: za jazdę bez zapiętych pasów grozi mandat

Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa może zakończyć się mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych. Co więcej, dodatkowo ukarany może zostać też kierowca, który nie upewnił się, że wszyscy pasażerowie zapięli pasy samochodowe. I chociaż obecnie Prawo o ruchu drogowym zezwala na jazdę bez zapiętych pasów kobietom w widocznej ciąży, kampania Ciąża i Pasy chce w przyszłości zmienić to prawo.

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł opublikowany na stronie Motofakty, wejdź tu: Czy kobieta w ciąży musi zapinać pasy bezpieczeństwa?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kampanii Ciąża i Pasy, zapraszamy na stronę Ciąża i Pasy.

Informacje o bieżących wydarzeniach i terminach warsztatów prowadzonych w ramach kampanii znajdziesz również na stronie Aktualności fotelik.info a także w mediach społecznościowych fotelik.info.

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad