Koszalin: Polskie Radio Koszalin informuje o kampanii Ciąża i Pasy

O ogólnopolskiej kampanii społeczno-informacyjnej Ciąża i Pasy pisze coraz więcej mediów. Jednym z nich jest Polskie Radio Koszalin. Cele kampanii są dwa: szerzenie wiedzy na temat konieczności prawidłowego zapinania pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży oraz zmiana polskiego prawa w tym zakresie. 

Polskie Radio Koszalin opublikowało artykuł o bezpieczeństwie kobiet w ciąży w podróży w ramach kampanii Ciąża i Pasy

Jeśli chcesz przeczytać artykuł opublikowany przez Polskie Radio Koszalin, zajrzyj tu: W środę ruszyła ogólnopolska kampania Ciąża i Pasy.

Kampania Ciąża i Pasy, zainicjowana przez Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń i twórcę fotelik.info, ruszyła w Dzień Matki. Data jej rozpoczęcia nie była przypadkowa, ponieważ kampania skierowana jest głównie do kobiet w ciąży. 

Mamo, pamiętaj o prawidłowym zapięciu pasów bezpieczeństwa

Polska jest jednym z pięciu krajów w Europie, poza Bułgarią, Rumunią, Włochami i Grecją, w którym prawo pozwala kobiecie w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. I chociaż badania z 1995 roku udowodniły, że prawidłowo zapięte pasy w samochodzie mogą uratować zdrowie lub życie mamy i jej nienarodzonego dziecka, Prawo o ruchu drogowym wprowadza społeczeństwo w błąd i jest jedną z najczęstszych wymówek ciężarnych kobiet, jeśli chodzi o jazdę bez pasów.

Wiele mam w ciąży uważa również, że również zsuwający się lub źle układający się pas bezpieczeństwa jest uzasadnieniem dla jazdy bez zapinania pasów. Rozwiązaniem w takim przypadku może być specjalny adapter do pasów dla kobiet w ciąży, który zapewnia odpowiedni przebieg pasa. Warto jednak wiedzieć, że potrzeba zastosowania adaptera zachodzi rzadko – najczęściej wtedy, kiedy kobieta w ciąży z różnych przyczyn nie może prawidłowo poprowadzić samochodowego pasa bezpieczeństwa.

Samochodowe pasy bezpieczeństwa – jak je prawidłowo zapiąć?

Aby mieć pewność, że samochodowe pasy bezpieczeństwa są odpowiednio zapięte, należy ich część barkową (tj. część górną) poprowadzić przez środek mostka, między piersiami i przez środek ramienia. Część biodrową (tj. część dolną) należy umieścić pod brzuchem i pod kolcami biodrowymi górnymi przednimi, które znajdują się na miednicy każdej osoby dorosłej. Tak poprowadzone pasy zapewniają bezpieczeństwo jazdy kobiecie w ciąży i i innych osób znajdujących się w samochodzie. 

Więcej o kampanii Ciąża i Pasy dowiesz się na stronie Ciąża i Pasy. Jeśli zastanawiasz się, czy prawidłowo zapinasz pasy bezpieczeństwa, zapisz się już teraz na warsztaty do dowolnego oddziału fotelik.info: w Warszawie, Wrocławiu, Gliwicach, Chorzowie, Skarżysku-Kamiennej i Krakowie. Informacje o bieżących wydarzeniach i terminach warsztatów prowadzonych w ramach kampanii znajdziesz również na stronie Aktualności fotelik.info, a także w mediach społecznościowych fotelik.info.

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad