Paweł Kurpiewski w TV Republika o współczesnej roli ojca, o Pikniku z Tatą i o kampanii Ciąża i Pasy

Gościem programu “Polska na dzień dobry” w Telewizji Republika był Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń. Podczas rozmowy z Tomaszem Waloszczykiem dzielił się refleksją nad współczesną rolą ojca i mówił o pikniku rodzinnym w Dobrym Miejscu na Bielanach w Warszawie. Poruszył też temat zapinania pasów przez kobiety w ciąży.

Na zdjęciu Paweł Kurpiewski – biomechanik zderzeń i ekspert ds bezpieczeństwa w samochodach oraz prowadzący program – Tomasz Waloszczyk

Z rozmowy, do której link znajdziesz pod artykułem, można wyciągnąć wniosek, że w ostatnich latach ojcostwo przeżywa prawdziwy rozkwit, pod warunkiem, że jest świadome. Co to oznacza? 

Świadome ojcostwo to dbanie o relację z dzieckiem od samego początku, towarzyszenie mu, kiedy uczy się świata. To również zweryfikowanie dawnego wzorca i traktowanie dzieci w sposób podmiotowy.  

“Trzeba się obudzić jako ojciec i powiedzieć: stop, kochana praco, bo tu są moje dzieci i jeśli stracę ten czas, kiedy one mają 4, 6, 8 lat, to tego nie nadrobię, nie ma takiej możliwości. Tak więc, panowie, dzisiaj jest ten czas” – apelował do widzów Telewizji Republika Paweł Kurpiewski. 

Co nieco o kampanii społecznej Ciąża i Pasy w rozmowie z udziałem Pawła Kurpiewskiego

Ostatnim tematem rozmowy w Telewizji Republika było zapinanie pasów przez kobiety w ciąży. Było to nawiązanie do kampanii społeczno-informacyjnej Ciąża i Pasy, zainicjowanej przez fotelik.info i Pawła Kurpiewskiego. Oddziały fotelik.info w całej Polsce organizują w ramach tej kampanii warsztaty dla mam w ciąży oraz dziennikarzy. Celem jest dotarcie do jak najszerszego grona z wiedzą, jak ważne dla zdrowia i życia kobiet i dzieci jest zapinanie pasów w ciąży. Warsztaty uczą także w sposób praktyczny, jak poprawnie zapinać pasy. Jeden z takich warsztatów odbył się również na Pikniku z Tatą na warszawskich Bielanach.

Obecnie już tylko pięć krajów w Europie (Polska, Rumunia, Bułgaria, Grecja i Włochy) zwalnia kobiety w ciąży z obowiązku jazdy w pasach. I chociaż badania naukowe potwierdzają, że prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa nie zagrażają życiu nienarodzonego dziecka, a wręcz mogą je uratować, wiele kobiet w ciąży nie zapina pasów, kierując się błędnym przekonaniem. 

Podczas rozmowy w Telewizji Republika, Paweł Kurpiewski tłumaczył, jak powinna przebiegać biodrowa część pasa samochodowego u osób dorosłych, w tym kobiet w ciąży. Z materiału możemy dowiedzieć się, że błędne założenie pasa, tj. poprowadzenie go po brzuchu, sprawia, że podczas zderzenia pas się ześlizguje i tym sposobem może wyrządzić krzywdę dziecku w łonie matki. Z kolei niezapięte pasy bezpieczeństwa w razie nawet niegroźnego wypadku mogą spowodować u kobiet w ciąży odklejenie się łożyska, czego skutkiem może być śmierć dziecka w wyniku niedotlenienia. Gwarancją bezpieczeństwa podczas jazdy jest prawidłowe zapięcie samochodowych pasów bezpieczeństwa: poprowadzenie biodrowej części pasa poniżej brzucha i kolców biodrowych przednich górnych, znajdujących się na miednicy, a części barkowej pasa – przez środek mostka, pomiędzy piersiami i przez środek ramienia. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kampanii Ciąża i Pasy, zapraszamy na stronę Ciąża i Pasy. Informacje o bieżących wydarzeniach w ramach kampanii znajdziesz również w aktualnościach fotelik.info oraz na FB fotelik.info.

Zachęcamy do obejrzenia WIDEO i wysłuchania rozmowy Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń, z Tomaszem Waloszczykiem z Telewizji Republika: Piknik z okazji Dnia Ojca – Paweł Kurpiewski | Polska na dzień dobry weekend 2/4

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad