Paweł Kurpiewski na antenie Radia Rekord opowiada o kampanii Ciąża i Pasy

Czy wiesz, że ponad połowa Polaków nieprawidłowo zapina trzypunktowe pasy bezpieczeństwa? Często robią to w pośpiechu, przekładając barkową albo biodrową część pasa samochodowego, byle ustrzec się mandatu. Organizatorzy ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy zaznaczają, że chociaż źle zapięte pasy chronią przed karą finansową, to nie ochronią zdrowia ani życia podczas wypadku samochodowego.

Paweł Kurpiewski w Radiu Rekord. Źródło zdjęcia:https://www.radiorekord.pl/swietokrzyskie

O tym, dlaczego warto prawidłowo zapinać samochodowe pasy bezpieczeństwa, na antenie Radia Rekord 89,6 FM mówił inicjator kampanii Ciąża i Pasy Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach i twórca fotelik.info.

Audycję radiową z udziałem Pawła Kurpiewskiego odsłuchasz tu: Przepisy drogowe w Polsce wprowadzają przyszłe mamy w śmiertelny błąd

Społeczno-informacyjna kampania Ciąża i Pasy skierowana jest nie tylko do mam i tatusiów, ale do wszystkich użytkowników pojazdów, którzy chcą nauczyć się prawidłowo zapinać samochodowe pasy bezpieczeństwa. W ramach kampanii w wielu miastach w Polsce oraz w Centrach Bezpieczeństwa fotelik.info prowadzone są specjalne warsztaty obejmujące część teoretyczną i praktyczną z zakresu bezpieczeństwa w samochodzie podczas jazdy.

Organizatorzy kampanii Ciąża i Pasy apelują o zmianę polskiego prawa

Ponadto organizatorzy kampanii Ciąża i Pasy chcą walczyć o zmianę prawa. Obecnie przepisy drogowe w Polsce pozwalają kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. I chociaż badania przeprowadzone w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych na początku tego wieku potwierdziły, że prawidłowo zapięte pasy ratują zdrowie lub życie przyszłej mamy w ciąży i jej dziecka, to ustawa z Prawa o ruchu drogowym wprowadza je w śmiertelny błąd.

“Jeżeli kobieta w ciąży ma niezapięte pasy i weźmie udział w niewielkiej kolizji samochodu jadącego z prędkością 15 km/h, to nawet jeśli jej się nic nie stanie i nawet jeżeli nie otworzą się poduszki powietrzne, to wypadek taki może doprowadzić do poronienia” – przekonuje Paweł Kurpiewski w audycji w Radiu Rekord.

Jeśli zastanawiasz się, czy prawidłowo zapinasz pasy bezpieczeństwa, zapisz się już teraz na warsztaty do dowolnego Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info: w Warszawie, Wrocławiu, Gliwicach, Chorzowie, Skarżysku-Kamiennej lub Krakowie. Więcej o kampanii Ciąża i Pasy dowiesz się na stronie Ciąża i Pasy. Informacje o bieżących wydarzeniach i terminach warsztatów prowadzonych w ramach kampanii znajdziesz również na stronie Aktualności fotelik.info, a także w mediach społecznościowych fotelik.info.

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad