Mamo, zapnij pasy! Portal mjakmama24.pl pisze o kampanii Ciąża i Pasy

Problem, jakim jest jeżdżenie kobiet w ciąży bez zapiętych pasów samochodowych, poruszył portal mjakmama24.pl. Okazuje się, że Polska jest jednym z pięciu krajów, poza Bułgarią, Rumunią, Grecją i Włochami, która pozwala ciężarnej kobiecie na jazdę bez zapinania pasów bezpieczeństwa.

O kampanii społecznej Ciąża i Pasy, napisał portal mjakmama24.pl

Portal mjakmama24.pl opublikował artykuł w ramach kampanii Ciąża i Pasy, zainicjowanej przez Pawła Kurpiewskiego – biomechanika zderzeń, eksperta do spraw bezpieczeństwa w samochodzie i twórcy fotelik.info. Kampania jest skierowana do kobiet w ciąży, a jej cel to uświadomienie mam w ciąży, że jazda w nieprawidłowo zapiętych lub w niezapiętych pasach bezpieczeństwa może narazić i je, i dzieci na utratę życia lub zdrowia.

Przeczytaj artykuł o kampanii Ciąża i Pasy opublikowany na portalu mjakmama24.pl: Zapinaj pasy w ciąży! Trwa kampania społeczna na temat bezpiecznej jazdy.

Prawo o ruchu drogowym a kampania Ciąża i Pasy

Jak informuje portal mjakmama24.pl, już badania w 1995 roku udowodniły, że prawidłowo zapięte samochodowe pasy bezpieczeństwa nie zagrażają kobietom w ciąży ani ich nienarodzonym dzieciom, a wręcz ratują ich życie. Aktualnie polskie Prawo o ruchu drogowym nie zabrania kobietom w ciąży jazdy bez pasów samochodowych, chociaż takie zachowanie nie ma z bezpieczeństwem nic wspólnego.

Wnioski nasuwają się więc same: aby zapewnić mamom w ciąży bezpieczeństwo w podróży, należy najpierw zmienić przepis w Prawie o ruchu drogowym. Tak więc zmiana polskiego prawa w tym zakresie jest drugim celem kampanii Ciąża i Pasy,

Warsztaty w ramach kampanii Ciąża i Pasy

Prowadzący kampanię Ciąża i Pasy przypominają, że samo zapięcie pasów nie wystarczy. Aby zagwarantować bezpieczeństwo nie tylko mamie w ciąży, ale też innym pasażerom, pasy muszą być prawidłowo poprowadzone. Górna część pasa (zwana barkową) powinna przechodzić przez środek mostka i środek ramienia, natomiast dolna część (zwana biodrową) powinna być ułożona poniżej brzucha i kolców biodrowych przednich górnych, znajdujących się na miednicy osoby dorosłej. W ramach kampanii Ciąża i Pasy w wielu miastach w Polsce będą prowadzone warsztaty. Podczas warsztatów kobiety w ciąży będą mogły nie tylko posłuchać o korzyściach płynących z zapinania pasów samochodowych, ale też nauczyć się, jak prawidłowo je zapinać.

Dowiedz się więcej o ogólnopolskiej kampanii fotelik.info Ciąża i Pasy i wejdź na stronę Ciąża i Pasy. Informacje o warsztatach i bieżących wydarzeniach w ramach kampanii znajdziesz też na stronie https://fotelik.info/pl/news/ oraz w mediach społecznościowych fotelik.info.

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad