Gościem audycji Wędrówki z Radiem Niepokalanów był Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, twórca fotelik.info i inicjator ogólnopolskiej kampanii społeczno-informacyjnej Ciąża i Pasy. W rozmowie z Rafałem Węglewskim i Piotrem Kochelem mówił o błędach w montażu fotelików samochodowych, bezpieczeństwie dzieci w fotelikach oraz kobiet w ciąży podróżujących samochodem.

“Ponad 60 lat temu zostały wynalezione samochodowe pasy bezpieczeństwa. Warto ten wynalazek dobrze poznać i nauczyć się go używać, bo 70 proc. Polaków nie wie, jak regulować i dobrze zapinać pasy” – mówi Paweł Kurpiewski w audycji “Wędrówki z Radiem Niepokalanów”.
Dane są alarmujące, a polskie Prawo o ruchu drogowym dodatkowo wprowadza w błąd pewną grupę użytkowników samochodów, jaką są kobiety w ciąży. Okazuje się, że Polska jako jeden z pięciu krajów w Europie, obok Włoch, Grecji, Bułgarii i Rumunii, pozwala mamom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Badania z 1995 roku potwierdziły, że jazda z prawidłowo zapiętymi pasami samochodowymi ratuje życie
Wystarczy niewielka prędkość, nawet 15km/h, pasy bezpieczeństwa niezapięte lub źle poprowadzone przez ciężarną mamę oraz pozornie niegroźna stłuczka, by doprowadzić do śmierci nienarodzonego dziecka przez niedotlenienie z powodu odklejenia się łożyska. Badania z 1995 roku potwierdziły, że prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa ratują nie tylko zdrowie lub życie mamy, ale też jej nienarodzonego dziecka.
Aby dobrze zapiąć samochodowy pas bezpieczeństwa, jego górną część, tj. część barkową, należy poprowadzić między piersiami, przez środek mostka i środek ramienia. Dolna część pasa, tj. część biodrowa, musi znajdować się pod brzuchem i poniżej kolców biodrowych przednich górnych. W razie potrzeby, aby pas układał się na ciele w sposób właściwy, należy użyć regulatora pasa bezpieczeństwa na słupku przy przednich drzwiach samochodu, a także w pożądany sposób ustawić odległość i wysokość fotela oraz kąt nachylenia oparcia. W ten sposób zapewnimy bezpieczeństwo kobiecie w ciąży, jej dziecku i innym osobom znajdującym się w aucie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kampanii Ciąża i Pasy, zapraszamy na stronę Ciąża i Pasy.
Informacje o bieżących wydarzeniach i terminach warsztatów prowadzonych w ramach kampanii znajdziesz również na stronie Aktualności fotelik.info a także w mediach społecznościowych fotelik.info.