Historia uratowanej dzięki pasom ciężarnej Pani Natalii w Fakt.pl

O ciężarnej Pani Natalii uratowanej z wypadku dzięki prawidłowo zapiętym pasom bezpieczeństwa, napisał Fakt. Jak mówi bohaterka reportażu, o konieczności i sposobie ich prawidłowego zapinania dowiedziała się dzięki kampanii Ciąża i Pasy. 

Pani Natalia życie swoje oraz nienarodzonego dziecka zawdzięcza prawidłowo zapiętym pasom samochodowy. Na zdjęciu Pani Natalia jest ze swoim synkiem, który niedawno przyszedł na świat. Źródło: fakt.pl

Tę historię znali już wcześniej czytelnicy serwisu fotelik.info: 10 września br. Pani Natalia, wówczas w 37. tygodniu ciąży, i jej mąż Aleksander, wracając do domu z 15-miesięczną córeczką Michalinką, uczestniczyli w wypadku samochodowym. Nikomu nic się nie stało – na szczęście, bo jeszcze do niedawna Pani Natalia źle zapinała samochodowe pasy bezpieczeństwa. O ich prawidłowym przebiegu dowiedziała się kilka dni przed wypadkiem dzięki ogólnopolskiej kampanii społeczno-informacyjnej Ciąża i Pasy. 

W serwisie internetowym Fakt.pl ukazał się artykuł o wypadku, w którym uczestniczyła Pani Natalia z rodziną: Dobrze zapięte pasy uratowały nam życie. O tym samym wypadku pisał wcześniej także serwis fotelik.info: Ekspertyza 667.

Zanim Pani Natalia trafiła na informacje o konieczności używania pasów i ich prawidłowym ułożeniu, zapinała się jedynie w górną (barkową) część pasa samochodowego, sądząc, że w ten sposób dba o bezpieczeństwo własne i nienarodzonego dziecka. Kiedy w sieci natrafiła na materiały rozpowszechniane w ramach kampanii Ciąża i Pasy, zrozumiała, że popełniała błąd. Dowiedziawszy się, jakie są skutki niezapinania lub błędnego zapinania pasów bezpieczeństwa przez kobietę w ciąży, zaczęła używać ich w poprawny sposób. Wkrótce później cała jej rodzina uczestniczyła w wypadku.

Tak wyglądał samochód po wypadku, którym podróżowała ciężarna Pani Natalia z rodziną. Źródło: fakt.pl

Polska pozostaje jednym z pięciu krajów Europy, w których prawo zezwala kobietom w ciąży na jazdę bez zapiętych pasów. Dlatego wiele ciężarnych mam nie widzi nic niebezpiecznego w nieużywaniu pasów. Dowiedz się więcej z artykułu: Jak przepisy ruchu drogowego w Polsce wpływają na (nie)świadomość kierowców. Jednak jazda bez pasów lub z nieprawidłowo zapiętymi pasami może narazić każdego na utratę zdrowia lub życia podczas wypadku samochodowego. W przypadku mam w ciąży ryzyko dotyczy także małego człowieka w brzuchu: nawet przy niegroźnej stłuczce na parkingu z prędkością 15 km/h może dojść do odklejenia łożyska, niedotlenienia i śmierci dziecka. 

Aby być bezpiecznym podczas jazdy, należy zadbać o prawidłowe ułożenie pasa samochodowego na ciele. – Górna część pasa, tj. część barkowa, powinna przechodzić pomiędzy piersiami, przez środek mostka, oraz przez środek ramienia. Część dolna pasa, tj. część biodrowa, powinna znajdować się poniżej kolców biodrowych przednich górnych, które każda dorosła osoba może wyczuć palcami po obu stronach swojej miednicy – wskazuje Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci, twórca fotelik.info i pomysłodawca kampanii Ciąża i Pasy.

Więcej informacji na temat ogólnopolskiej  kampanii Ciąża i Pasy znajdziesz na stronie Ciąża i Pasy oraz na stronie fotelik.info.

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad