Gość.pl pisze o bezpieczeństwie kobiet w ciąży w samochodzie. Kampania Ciąża i Pasy

Ogólnopolska społeczno-informacyjna kampania Ciąża i Pasy trwa od kilku lat przez cały okres wakacyjny. Jej celem jest przekonanie społeczeństwa o konieczności prawidłowego zapinania pasów przez kobiety w ciąży oraz zmiana przepisów prawa w tym zakresie.

Kobieta, która jest w ciąży szczególnie powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas podróży samochodem


W wielu miastach w Polsce, a szczególnie tam, gdzie swoje oddziały ma fotelik.info, tj. w Warszawie, Gliwicach, Chorzowie, Krakowie, Skarżysku-Kamiennej i we Wrocławiu, odbywają się darmowe warsztaty dla kobiet w ciąży. Specjaliści uczą uczestniczki warsztatów, jak prawidłowo zapinać samochodowe pasy bezpieczeństwa. 

Kampania Ciąża i Pasy edukuje mamy i walczy z mitami na temat bezpieczeństwa w samochodzie

Aż 70 proc. Polaków nie wie, jak prawidłowo zapinać samochodowe pasy bezpieczeństwa. Tymczasem mogą one uratować zdrowie lub życie nie tylko mamy w ciąży i nienarodzonego dziecka, ale także wszystkich osób znajdujących się w aucie. Niestety, mimo prowadzonych badań, w Polsce pokutują różne mity dotyczące bezpieczeństwa w podróży.

“Dosyć powszechna jest w naszym kraju obawa, że pas uciska nadmiernie brzuch” – przyznaje serwis Gość.pl, który promuje kampanię Ciąża i Pasy. Dlatego też organizatorzy kampanii wraz z jej inicjatorem Pawłem Kurpiewskim – biomechanikiem zderzeń, ekspertem ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodzie i twórcą fotelik.info, edukują kobiety w ciąży w zakresie bezpieczeństwa i walczą z dezinformacją.

Do dezinformacji przyczynia się także przepis polskiego Prawa o ruchu drogowym zezwalający, by kobiety w widocznej ciąży jeździły bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Tylko pięć krajów w Europie (obok Polski są to Bułgaria, Rumunia, Grecja i Włochy) utrzymuje wciąż taki przepis, mimo że badania naukowe dowiodły, iż niezapinanie pasów m.in. naraża w razie wypadku nienarodzone dziecko na utratę zdrowia, a nawet życia z powodu odklejenia się łożyska i niedotlenienia.

Jeśli chcesz przeczytać artykuł opublikowany przez serwis Gość.pl zajrzyj tu: Czy zapinać pasy w ciąży?

Samochodowe pasy bezpieczeństwa zapięte prawidłowo – czyli jak?

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas podróży, należy poza przepisową jazdą, wyregulować zagłówek samochodowy i odpowiednio zapiąć pasy:

  • część biodrową, tj. dolną część pasa, należy poprowadzić pod brzuchem i kolcami biodrowymi przednimi górnymi, znajdującymi się na miednicy;
  • część barkową, tj. górną część pasa, trzeba umieścić między piersiami i poprowadzić przez środek ramienia. Jeśli to konieczne, należy użyć regulatora wysokości pasa, który znajduje się na słupku przy drzwiach pojazdu; 
  • w celu likwidacji ewentualnych luzów należy dociągnąć samochodowy pas bezpieczeństwa.  

Jeśli zastanawiasz się, czy prawidłowo zapinasz pasy bezpieczeństwa, zapisz się już teraz na warsztaty do dowolnego oddziału fotelik.info: w Warszawie, Wrocławiu, Gliwicach, Chorzowie, Skarżysku-Kamiennej lub Krakowie. Więcej o kampanii Ciąża i Pasy dowiesz się na stronie Ciąża i Pasy. Informacje o bieżących wydarzeniach i terminach warsztatów prowadzonych w ramach kampanii znajdziesz również na stronie Aktualności fotelik.info, a także w mediach społecznościowych fotelik.info.

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad