Gazeta Wrocławska o kampanii Ciąża i Pasy: czy kobiety powinny zapinać pasy w samochodzie?

Prawidłowo zapięte pasy samochodowe są gwarancją bezpieczeństwa nie tylko dla kobiet w ciąży, ale też innych podróżujących autem – przekonują organizatorzy kampanii Ciąża i Pasy. Do promowania tej wiedzy przyczyniają się kolejne media, w tym Gazeta Wrocławska.

Na stronie Gazety Wrocławskiej został opublikowany artykuł o kampanii społecznej Ciąża i Pasy

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł opublikowany przez Gazetę Wrocławską, zajrzyj tu: Trwa kampania społeczna Ciąża i Pasy. Czy kobiety powinny zapinać pasy w samochodzie?

W Polsce zarówno Prawo o ruchu drogowym, jak i stereotypy dotyczące zapinania pasów przez kobiety w ciąży przyczyniają się do tego, że wiele mam oczekujących dziecka nie zapina pasów podczas podróży. Skutkiem takiego zachowania  może być w razie wypadku samochodowego utrata zdrowia lub życia przez mamę albo nienarodzone dziecko. 

Trwająca ogólnopolska kampania Ciąża i Pasy, której pomysłodawcą jest Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń i twórca fotelik.info, upowszechnia wiedzę o zgubnych skutkach niezapinania pasów bezpieczeństwa przez kobiety ciężarne oraz dąży do zmiany polskiego prawa w tym zakresie. Ponadto w ramach kampanii fotelik.info w wielu miastach w Polsce są prowadzone warsztaty dla kobiet w ciąży, podczas których uczą się one, jak prawidłowo zapinać samochodowe pasy bezpieczeństwa. 

Prawidłowo zapięte pasy samochodowe. Czyli jak?

Okazuje się, że zapięcie pasów “na odczep się” nie wystarczy. Aby pasy uchroniły przed tragicznymi konsekwencjami, ich biodrowa (dolna) część powinna znajdować się pod brzuchem i pod kolcami biodrowymi przednimi górnymi, a część barkowa (górna) musi być przeprowadzona przez środek mostka i środek ramienia, pomiędzy piersiami. Dopiero tak zapięte i dobrze dociągnięte pasy samochodowe chronią kobietę w ciąży i jej dziecko podczas wypadku lub kolizji. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kampanii Ciąża i Pasy, zapraszamy na stronę Ciąża i Pasy.

Informacje o bieżących wydarzeniach i terminach warsztatów prowadzonych w ramach kampanii znajdziesz również na stronie Aktualności fotelik.info, a także w mediach społecznościowych fotelik.info.

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad