Ciąża i Pasy. TVN24 o kampanii fotelik.info. Zobacz WIDEO!

Na stronie TVN24 możemy obejrzeć materiał kręcony w fotelik.info. Mowa w nim o zapinaniu w ciąży pasów bezpieczeństwa

Mitów na temat zapinania pasów w samochodzie przez kobiety w ciąży jest mnóstwo. Prawo mówi jedno, eksperci drugie… a kobiety trzecie. Materiał TVN24 o kampanii Ciąża i Pasy wywołał falę komentarzy, które pokazują, jak bardzo potrzebne jest edukowanie mam zgodnie z obecnym stanem wiedzy na temat bezpieczeństwa jazdy.

Co najczęściej powstrzymuje kobiety w ciąży przed zapinaniem pasów bezpieczeństwa? Słyszymy to w materiale filmowym TVN24 nakręconym przy udziale fotelik.info. Mamy obawiają się, że pas uciska brzuch i że może to zaszkodzić dziecku. Powołują się na zdanie lekarza prowadzącego ciążę, który odradził im zapinanie pasów, albo na prawo zezwalające im na jazdę bez pasów. Niektóre są przekonane, że bez specjalnego adaptera nie powinny wsiadać do samochodu. Wyjaśnijmy więc jeszcze raz…

Jak poprawnie zapiąć pasy i ustawić kierownicę?

Przede wszystkim – warto to podkreślić – w większości przypadków wcale nie trzeba adaptera służącego do obniżania pasa biodrowego poniżej brzucha. Adapter nie jest potrzebny, jeżeli istnieje możliwość ułożenia pasów bezpieczeństwa poprawnie. Poprawnie – to znaczy jak?

⚫ Pas barkowy przeprowadzamy przez środek mostka, pomiędzy piersiami. Nie powinien dotykać szyi ani znajdować się na skraju barku – istnieje wtedy ryzyko, że podczas wypadku zsunie się z ramienia. Aby odpowiednio ustawić wysokość przebiegu pasa barkowego, należy skorzystać ze słupka regulacji pasa, znajdującego się w miejscu zamocowania pasa na ścianie bocznej samochodu.

⚫ Pas biodrowy układamy POD kolcami biodrowymi przednimi górnymi. Kolce biodrowe trzymają pas w taki sposób, że podczas wypadku nie przesunie się on na brzuch i nie spowoduje obrażeń dziecka ani narządów wewnętrznych mamy. Jeżeli pomimo regulacji pas biodrowy nachodzi na brzuch, a kolce biodrowe znajdują się pod pasem, warto rozważyć, czy zastosować adaptery do pasów dla kobiet w ciąży

Pas biodrowy prowadzimy POD kolcami biodrowymi

⚫ Trzecią rzeczą ważną dla bezpieczeństwa jest odległość od poduszki powietrznej. Pomiędzy brzuchem a kierownicą (w której znajduje się poduszka powietrzna) powinno pozostać około 25 cm odległości. Daje to gwarancję, że podczas wypadku mama z kierownicą będzie chroniona, a w znajdujące się w brzuchu dziecko nie uderzy poduszka otwierająca się z prędkością 300 km/h.

25 centymetrów – tyle powinna wynosić odległość pomiędzy brzuchem ciężarnej a kierownicą

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kampanii Ciąża i Pasy? Kliknij tu —>Ciąża i Pasy

Pełny materiał TVN24 do obejrzenia pod linkiem:Ciąża i pasy. Czy jeżdżąc w ciąży trzeba zapinać pasy?

Jeżeli mama w ciąży jest w stanie poprawnie zapiąć pasy bezpieczeństwa, nie potrzebuje adaptera. Jeżeli jednak pasy wchodzą na brzuch, warto adaptera użyć

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad