Zapinasz tylko barkową część pasa samochodowego? Ten błąd może kosztować Cię życie!

Organizatorzy ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy kolejny raz zwracają się do kobiet w ciąży, a także do innych użytkowników aut z apelem o prawidłowe zapinanie pasów samochodowych. W ramach kampanii, w trosce o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących eksperci rozprawiają się z mitami dotyczącymi bezpieczeństwa podczas jazdy.

Prawidłowo zapięte samochodowe pasy bezpieczeństwa mogą uratować Twoje zdrowie lub życie podczas podróży. Nie ryzykuj! Zapinaj pasy!

Ogólnopolska społeczno-informacyjna kampania Ciąża i Pasy, której inicjatorem jest Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach i twórca fotelik.info w tym roku dotarła do znacznego grona odbiorców. Wiedza przekazywana w ramach kampanii nie tylko wpłynęła na świadomość osób poruszających się samochodami, ale też uratowała życie jednej z nich, o czym pisaliśmy tutaj: Ekspertyza 667 oraz tuta:j Historia uratowanej dzięki pasom ciężarnej Pani Natalii w Fakt.pl.

Nie bez powodu wracamy do tej historii. Jej bohaterka, tak jak robi to wielu pasażerów, zapinała się jedynie w barkową część pasa samochodowego, część biodrową przekładając za plecy. Niestety, wciąż wiele kobiet w ciąży i innych osób jest przekonanych, iż jazda z zapiętym pod brzuchem pasem biodrowym jest ryzykowna i dlatego bezpieczniej zapinać się jedynie w bankową część pasa bezpieczeństwa.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Siedmiu na dziesięciu Polaków nie używa regulatora pasa bezpieczeństwa

Zapinanie wyłącznie barkowej części pasa nie daje Ci bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zapinaj prawidłowo trzypunktowy psa samochodowy

“Jazda samochodem z zapiętym pasem barkowym i umieszczonym za plecami pasem biodrowym jest niedopuszczalna. Tak zapięte pasy samochodowe nie ochronią nas podczas ewentualnego wypadku samochodowego.” – informuje mgr. inż. Anna Tomaszewska z Działu Naukowego fotelik.info, która pełni funkcje inżynierskie w prowadzeniu projektu Ciąża i Pasy. Kliknij tutaj i dowiedz się, co ekspert fotelik.info mgr inż. Anna Tomaszewska mówi o swojej roli w kampanii Ciąża i Pasy.

Osoba, która ma zapięty wyłącznie pas barkowy wskutek zderzenia samochodu wysuwa się z pasa bezpieczeństwa i odnosi liczne obrażenia. Skutkiem źle zapiętego trzypunktowego pasa samochodowego mogą być m.in. ciężkie obrażenia klatki piersiowej, ponieważ w momencie wypadku przy zapiętej wyłącznie części barkowej pasa obciążenia przenosi wyłącznie klatka piersiowa.

W przypadku zderzenia czołowego tak zapięty pas może spowodować wystąpienie na każdym siedzeniu w samochodzie zjawiska nurkowania (submarining): ciało wysuwa się spod pasa samochodowego, a miednica leci do przodu. W przypadku kierującego pojazdem w chwili tzw. nurkowania może on uderzyć brzuchem w kierownicę. W przypadku, kiedy za kierownicą siedzi ciężarna kobieta, uderzenie przez nią brzuchem w kierownicę może skutkować poważnymi obrażeniami płodu.

Zobacz symulację wypadku z udziałem kobiety w ciąży jako kierowcy bez pasów: WIDEO

Osoba zapięta jedynie barkową częścią pasa samochodowego, siedząca na miejscu pasażera z przodu, w wyniku działających sił może doznać licznych urazów na skutek uderzenia w deskę rozdzielczą czy inny element wnętrza pojazdu. Natomiast osoba siedząca na tylnej kanapie pojazdu może uderzyć w fotel poprzedzający czy okno. Oczywiście wystrzał poduszki powietrznej może pogłębić obrażenia. Osoba zapięta jedynie barkową częścią pasa podczas zderzenia najprawdopodobniej wysunie się do przodu i w tym momencie (w wyniku zderzenia) zadziała także poduszka powietrzna, czy to na miejscu kierowcy, czy na miejscu pasażera.

Nieprawidłowo zapięty użytkownik pojazdu może wykonać też tzw. świecę (pozycja z nogami w górze), w wyniku której wybuchająca poduszka powietrzna może uderzyć w kończyny dolne lub miednicę i spowodować wygięcie tych struktur anatomicznych w kierunku głowy. Skutkiem może być uszkodzenie kręgosłupa, głowy lub innych okolic. Trudno przewidzieć, jak przemieści się ciało danej osoby, która jest nieprawidłowo zapięta – zależy to m.in. od konfiguracji zderzenia. Ciało zachowa się inaczej podczas zderzenia czołowego, a inaczej podczas zderzenia tylnego lub bocznego.

Przed uruchomieniem samochodu zawsze prawidłowo zapnij trzypunktowy pas samochodowy, używając zarówno barkowej, jak i biodrowej części pasa

Pamiętaj! Konstrukcja pojazdu, systemy pasów bezpieczeństwa i poduszki powietrzne są zaprojektowane tak, aby zapewnić ochronę w razie zderzenia, ale będą spełniały swoje przeznaczenie tylko wtedy, gdy osoba w samochodzie znajduje się w prawidłowej pozycji (pionowej) z prawidłowo zapiętym pasem barkowym i biodrowym. Zapięcie jedynie barkowej części pasa samochodowego jest niewystarczające, aby chronić Twoje zdrowie lub życie. Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, czy nie, zawsze zapinaj poprawnie pasy bezpieczeństwa. Zobacz instruktaż WIDEO, jak należy to zrobić! Przed każdą jazdą autem część biodrową pasa bezpieczeństwa poprowadź pod kolcami biodrowymi przednimi górnymi, które znajdują się na miednicy każdej osoby dorosłej, natomiast część barkową pasa bezpieczeństwa poprowadź przez między piersiami i przez środek barku. Następnie pas dociągnij tak mocno, by bez żadnych luzów przylegał do ciała.

Chcesz być na bieżąco z informacjami w ramach kampanii Ciąża i Pasy? Obserwuj media społecznościowe fotelik.info, stronę Aktualności fotelik.info, a także stronę Ciąża i Pasy. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o bezpieczeństwie jazdy kobiet w ciąży, dzieci i innych użytkowników samochodów, sprawdzić, czy dobrze zapinasz pasy bezpieczeństwa lub czy Twoje dziecko jeździ w poprawnie dobranym i zamontowanym foteliku samochodowym, zadzwoń na numer 22 203 53 19 i umów się do wybranego Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. Technicy fotelik.info służą Ci swoją wiedzą z zakresu biomechaniki zderzeń oraz doświadczeniem!

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad