Jeden wypadek, trzy uratowane życia. Fotelik RWF ocalił dziecko, a pasy – mamę w ciąży

Uratowani dzięki fotelik.info ze zderzenia z prędkością 100km/h: roczne dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy i mama w 37. tygodniu ciąży poprawnie zapięta w pasy bezpieczeństwa!

Do wypadku doprowadził kierowca, który zajechał drogę ciężarnej Pani Natalii, podróżującej z mężem i 15-miesięczną córką

Redakcja fotelik.info dostała wstrząsającą wiadomość. Nasza czytelniczka i klientka opisała w niej wypadek drogowy, w którym uczestniczyła kilka dni wcześniej.

Pani Natalia (w 37. tygodniu ciąży) wraz z mężem, który kierował pojazdem, i 15-miesięczną córką wracali do domu. Jechali z prędkością około 100 km/h. Nagle z drogi podporządkowanej, wymuszając pierwszeństwo, prosto przed ich samochód wjechało auto osobowe. Pani Natalia pamięta jeszcze, że zdążyła ostrzec męża: “Uważaj, ten czarny [samochód] zaraz nam wjedzie”. Sekundę później było już po wszystkim. Nastąpiło zderzenie, w wyniku którego zmiażdżony został praktycznie cały przód auta, którym podróżowała rodzina Pani Natalii. Jak się okazało “czarny”, który zajechał im drogę, był prowadzony przez 78-letniego mężczyznę.

Pani Natalia zdecydowała się do napisać do fotelik.info, ponieważ, jak sama przyznaje: “W pierwszej ciąży zapinałam tylko górny pas, sądząc, że tak jestem bezpieczna. W drugiej ciąży na początku też, jednak kiedy zaczęły pojawiać się posty i filmiki [w ramach kampanii fotelik.info Ciąża i Pasy – przyp. red.] zaczęłam zapinać je normalnie, prowadząc nisko pod brzuchem”. Sprawdź, jak poprawnie zapinać pasy w ciąży: Wyniki tego eksperymentu mogą zaskoczyć! Sprawdzamy przebieg pasów u ciężarnej w kilkunastu autach

Jak się okazało, Pani Natalia wprowadzając w życie zalecenia ekspertów fotelik.info i porady z kampanii Ciąża i Pasy, prawdopodobnie ocaliła życie swoje, nienarodzonego jeszcze dziecka i 15-miesięcznej córeczki!

Podczas wypadku samochodowego, w którym brała udział Pani Natalia, doszło między innymi do wybuchu poduszek powietrznych.

Jak dodaje Pani Natalia w rozmowie z fotelik.info: “Ta wiedza uratowała życie zarówno mi, jak i synkowi. Dziękuję, za to, co robicie i za szansę, że mogłam zobaczyć i przeczytać te posty. Nie wiem, jak to by się skończyło, gdybym miała zapięty tylko górny pas. Lekarz mówił, że prawdopodobnie bym się na nim powiesiła”. Zobacz więcej na ten temat w artykule: Poprawne zapięcie w ciąży pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko urazu aż o 84 proc.

Piętnastomiesięczna dziewczynka w foteliku tyłem do kierunku jazdy nie odniosła żadnych obrażeń!

Na tylnej kanapie samochodu podróżowała 15-miesięczna córeczka. Jechała w dobranym przez technika fotelik.info w Chorzowie foteliku BeSafe Izi Twist B i-Size, zamontowanym tyłem do kierunku jazdy (RWF), który był dopasowany do kanapy i do dziecka według standardów bezpieczeństwa fotelik.info, zgodnych z wiedzą z zakresu biomechaniki zderzeń (na czym polega dobór fotelika dla dziecka w fotelik.info, przeczytasz tutaj).

Dziewczynka w pierwszej chwili po wypadku zapłakała, bo wystraszyła się huku. Jednak po wyjęciu jej z samochodu zaczęła się śmiać i bawić. Okazało się, że nie odniosła żadnych obrażeń!

Przeczytaj także, dlaczego tak ważne dla bezpieczeństwa małego dziecka jest wożenie go w foteliku tyłem do kierunku jazdy Jazda przodem po 15. miesiącu życia a zagrożenie dekapitacją wewnętrzną. Również Pani Natalia po kilkudniowej wizycie kontrolnej w szpitalu dostała wypis i oprócz otarć i siniaków nie miała poważniejszych dolegliwości. Przestrzega jednak przed skutkami używania telefonu podczas jazdy: Kiedy wybuchła poduszka powietrzna, telefon, który trzymała w dłoni, wylądował na jej twarzy, obijając ją boleśnie. Dlaczego niezabezpieczone przedmioty w aucie stają się podczas wypadku niebezpieczne, przeczytasz tutaj: Tablet jak cegła? Groźny nie tylko dla dziecka!

Wybierz bezpieczny fotelik RWF dla swojego dziecka i zapinaj pasy

Pamiętaj, że do niebezpiecznej sytuacji na drodze może dojść w każdym miejscu i o każdej porze. Nawet na parkingu czy w osiedlowej uliczce. Poza tym – czego dowodzi przykład rodziny Pani Natalii – to, że Ty jedziesz poprawnie, nie oznacza, że inni też poruszają się zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Nigdy więc nie rezygnuj z pasów bezpieczeństwa dla siebie czy fotelika samochodowego dla dziecka tylko dlatego, że masz do przejechania kilka minut drogi i znasz trasę jak własną kieszeń. Najwięcej wypadków zdarza się niedaleko od domu, o czym możesz przeczytać tutaj: Fotelik tylko na krótkie trasy?

Chcesz przejść szkolenie i zostać oficjalną ambasadorką kampanii Ciąża i Pasy?

Jeżeli jesteś zainteresowana, sprawdź co należy zrobić: Poznaj pierwsze ambasadorki kampanii Ciąża i Pasy i zapisz się na szkolenie!

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad