Jak zapinać samochodowe pasy bezpieczeństwa po cesarskim cięciu?

Od początku trwania ogólnopolskiej społeczno-informacyjnej kampanii Ciąża i Pasy eksperci ds. bezpieczeństwa fotelik.info apelują do kobiet w ciąży o prawidłowe zapinania pasów samochodowych. Wiedza, którą przekazują dotyczy także kobiet, których ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, i tych, które przygotowują się do zabiegu. Jeśli zastanawiasz się, jak bezpiecznie jeździć autem po cesarce, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Przeglądając różne strony internetowe, trudno natrafić na wytyczne, w jaki sposób bezpiecznie jeździć po cesarskim cięciu. A przecież obecnie około 40 proc. porodów kończy się cesarką. Potrzebny jest więc dostęp do rzetelnej wiedzy, by wiele mam w obawie o pozostałą po zabiegu świeżą bliznę nie sądziło, jakoby jazda bez zapiętych pasów lub z nieprawidłowo zapiętymi pasami samochodowymi była bezpieczniejsza.

Jak czytamy w broszurze „PRZED I PO cesarce (cesarskim cięciu):PRZYSPIESZONE DOCHODZENIE DO ZDROWIA” ze szpitala Northwest Community Healthcare w Stanach Zjednoczonych, po cesarskim cięciu można jeździć samochodem jako pasażer, a pasy należy stosować w zwyczajowy sposób, poprawnie zapięte. Ich dolna część, tzw. część biodrowa, powinna znajdować się poniżej kolców biodrowych przednich górnych. Należy zadbać, aby ta część pasa nie przechodziła powyżej kolców ani po brzuchu. Natomiast górna część pasów, czyli część barkowa, powinna przechodzić między piersiami i układać się na środku barku. Część barkowa nie powinna znajdować się zbyt blisko szyi ani po krawędzi ramienia, gdyż podczas wypadku takie ułożenie może grozić wypadnięciem z pasa.

Obejrzyj filmik i zobacz, jak prawidłowo zapiąć samochodowy pas bezpieczeństwa: INSTRUKTAŻ

Każda osoba dorosła ma na miednicy kolce biodrowe przednie górne. To właśnie pod nimi powinna zostać poprowadzona dolna część pasa samochodowego, aby zagwarantować nam bezpieczeństwo w podróży

Czasami kobiety po cesarskim cięciu skarżą się na ból w okolicy rany podczas jazdy samochodem. W takim wypadku, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, zaleca się stosować ADAPTER CIĄŻOWY, który umożliwi ściągnięcie pasa w dół, tak aby jego część biodrowa przebiegała poniżej brzucha. Pamiętaj jednak, że nie każdy adapter do pasów gwarantuje bezpieczeństwo, dlatego przed zakupem skorzystaj z usługi inspekcji w dowolnym Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info i skonsultuj z ekspertem zakup odpowiedniego dla Ciebie urządzenia.

Obejrzyj WIDEO i dowiedz się, dlaczego pseudoadaptery mogą wpływać na Twoje bezpieczeństwo podczas podróży: Ten adapter psuje przebieg pasa! Kampania Ciąża i Pasy

Prowadzenie samochodu po cesarskim cięciu

Czy kobieta po cesarskim cięciu może korzystać z auta jako kierowca? We wspomnianej broszurze czytamy, że nie powinna prowadzić auta przez 2 tygodnie od dnia wykonania zabiegu. Powodem jest możliwość wykonania nagłego ruchu skrętnego (w razie konieczności nagłego odwrócenia się podczas jazdy). Ruch ten ciągnie za sobą bliznę, powodując ból. Reakcja na ból może skutecznie odwrócić uwagę prowadzącej auto kobiety i spowodować niebezpieczeństwo na drodze. Według informacji zawartych w broszurze stworzonej dla pacjentek jednego z amerykańskich szpitali, nie należy prowadzić pojazdu, jeśli przyjmuje się jakiekolwiek narkotyczne leki przeciwbólowe.

Do kiedy kobieta w ciąży może prowadzić samochód? Dowiedz się tutaj

TO CIEKAWE: powstały nawet badania sprawdzające zdolność do prowadzenia pojazdu przez kobietę po porodzie za pomocą symulatora jazdy. Możemy o tym przeczytać w artykule Maternal car driving capacity after birth: a pilot prospective study randomizing postnatal women to early verses late driving in a driving simulator (The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine, Australia, 2018). Z tekstu wynika, że umiejętność prowadzenia pojazdów po porodzie najprawdopodobniej uzależniona jest od rodzaju porodu, z czego w szczególności ma znaczenie cesarskie cięcie. Powodem jest znieczulenie i leki, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia samochodu, oraz ból pooperacyjny, osłabienie mięśni i nacięcie brzucha po cesarce. Nie ma jednak dowodów, że kobiety w zależności od rodzaju porodu miały inny czas hamowania awaryjnego lub uczestniczyły w różnej liczbie wypadków. Nie ma też wystarczających dowodów, które wskazywałyby, że wczesne wznowienie jazdy samochodem po cesarce zakłóca proces gojenia się rany.

W badaniu wzięło udział 38 kobiet po porodzie, które były regularnymi kierowcami i urodziły naturalnie lub przez cesarskie cięcie (planowane lub nie). Kobiety zostały przydzielone losowo do wczesnego (2-3 tygodnie po porodzie) lub późnego (5-6 tygodni po porodzie) testowania na symulatorze kierowcy. Jakość jazdy mierzono na podstawie czasu reakcji na symulowane przeszkody, świadomości, zdolności hamowania itp. Nie odnotowano różnicy w czasie reakcji, świadomości kierowcy, czasie hamowania ani liczbie wykroczeń drogowych – zarówno w przypadku testów wczesnych, późnych, jak i w sposobie urodzenia. Nie wykazano też różnic w ocenie bólu lub wyglądzie rany przed i po testach symulatorowych.

W sprawie możliwości szybkiego powrotu za kierownicę kobiet po cesarskim cięciu wykonano niewiele badań. Jednak biorąc pod uwagę ból pooperacyjny i przyjmowane leki, rozsądnie jest odczekać pewien okres, zanim poprowadzimy auto

Porady od lekarzy a rzeczywiste możliwości prowadzenia samochodu przez kobietę po zabiegu cesarskiego cięcia

Jak dowodzą badania opisane w artykule Knowledge, advice and attitudes toward women driving a car after caesarean section or hysterectomy: A survey of obstetrician/gynaecologists and midwives (Australia, 2016), kobietom po rozwiązaniu ciąży podaje się różne informacje w sprawie tego, kiedy mogą wrócić do prowadzenia pojazdu po cesarce. Celem badania była ocena wiedzy położników i ginekologów na temat prowadzenia samochodu po operacji jamy brzusznej.

W badaniu wzięło udział 977 klinicystów (15,8 proc.): 555 położnych, 92 stażystów i 330 stypendystów. Aż 96 procent z nich udzieliło porad dotyczących prowadzenia pojazdów po operacji. Respondenci uznali ból (85,6 proc.), leki (73,2 proc.) i mobilność (70,5 proc.) za najważniejsze czynniki przy doradzaniu w sprawie wznowienia jazdy. Po nieskomplikowanym zabiegu cesarskiego cięcia 19 proc. z nich stwierdziło, że doradziłoby zdrowej kobiecie wznowienie jazdy poniżej czterech tygodni od zabiegu, 18 proc. poleciłoby okres czterech tygodni, 33 proc. – odczekanie od pięciu do sześciu tygodni, a 27 proc. nie podało konkretnych ram czasowych. Podobne ramy czasowe podano po histerektomii, czyli chirurgicznym usunięciu macicy. W każdej grupie zawodowej stażyści położne (48 proc.) częściej zalecały odczekanie od pięciu do sześciu tygodni na wznowienie prowadzenia pojazdu w porównaniu ze stażystami (9 proc.). Badanie pokazuje, że chociaż lekarze i położne często udzielają porad dotyczących prowadzenia pojazdów po operacji, rady te mogą być niespójne. Wskazuje również na potrzebę edukacji i badań na temat prowadzenia pojazdów po operacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat bezpiecznej jazdy w ciąży lub po zabiegu cesarskiego cięcia, weź udział w bezpłatnych warsztatach w ramach kampanii Ciąża i Pasy lub skonsultuj się z technikiem fotelik.info w sprawie bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny podczas podróży. Ekspert ds. bezpieczeństwa fotelik.info pomoże Ci także w wyborze dobrze dobranego i bezpiecznego fotelika samochodowego dla dziecka. Wystarczy, że umówisz się, dzwoniąc na numer 22 203 53 19, i odwiedzisz wybrany przez siebie salon fotelik.info. Działamy w Warszawie, Gliwicach, Chorzowie, Krakowie, Nowym Sączu, Skarżysku- Kamiennej i we Wrocławiu!

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad