Adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Czy na pewno wiesz, jak go użyć?

Wiele kobiet w ciąży używa adaptera do pasów bezpieczeństwa. Niestety, nie każda korzysta z niego w prawidłowy sposób. Dlatego organizatorzy społeczno-informacyjnej kampanii Ciąża i Pasy w trosce o bezpieczeństwo mam i dzieci zwracają uwagę na poprawne korzystanie z adaptera.

Ogólnopolska kampania Ciąża i Pasy, zainicjowana przez Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń, eksperta ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach i twórcę fotelik.info, jest wynikiem chęci zadbania o bezpieczeństwo podróżujących, w tym kobiet w ciąży. Mamy oczekujące dziecka stanowią grupę, która – zgodnie z prawem, ale wbrew zdrowemu rozsądkowi i rzeczywistej potrzebie – nie ma obowiązku zapinania trzypunktowych pasów podczas jazdy. Ponadto na temat ich bezpieczeństwa w samochodzie krąży wiele szkodliwych mitów, które stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia. Dziś eksperci ds. bezpieczeństwa rozprawiają się z jednym z mitów: jakoby adapter do pasów dla kobiet w ciąży niezależnym urządzeniem, niewymagającym użycia pasów bezpieczeństwa.

Zobacz symulację wypadku z udziałem kobiety w ciąży jako kierowcy bez pasów: WIDEO

Nie każda mama w ciąży musi używać adaptera do pasów bezpieczeństwa. Jeśli jednak potrzebujesz adaptera, pamiętaj o jego właściwym montażu i prawidłowym poprowadzeniu trzypunktowego pasa bezpieczeństwa

Nie każda ciężarna mama musi używać adaptera do samochodowych pasów bezpieczeństwa. Adapter zalecany jest tym kobietom, u których pomimo prób prawidłowego zapięcia pasów pas biodrowy (tj. dolna część pasa bezpieczeństwa) przebiega powyżej kolców biodrowych, wchodząc na brzuch. Ten artykuł może Cię zainteresować: Adaptery do pasów – czy każda kobieta w ciąży powinna je stosować?

Adapter do pasa dla kobiet w ciąży – jakie jest jego zadanie?

Głównym zadaniem adaptera jest obniżenie taśmy biodrowego pasa samochodowego, a także utrzymanie jej pod kolcami biodrowymi w czasie jazdy samochodem. WAŻNE: adapter powinien jedynie w nieznaczny sposób zmieniać przebieg pasa po ciele, a jego obecność nie może wprowadzać żadnych istotnych modyfikacji w układzie standardowego pasa bezpieczeństwa. Grozi to niedostatecznym przytrzymaniem m.in. miednicy w razie wypadku i poważnymi obrażeniami. Dowiedz się więcej: Zapinasz tylko barkową część pasa samochodowego? Ten błąd może kosztować Cię życie!

Dlatego pomimo pojawienia się wielu nowości na rynku adaptery zawsze należy stosować razem z trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa. Pasy bowiem poddawane są szczegółowym testom, chociażby w ramach homologacji samochodu. Celem testów jest wykazanie z całą pewnością, że pasy nie wypną się ani nie wyrwą ze swoich punktów mocowania. Z tego powodu trzypunktowe pasy samochodowe stanowią najskuteczniejszą i godną zaufania ochronę ciała kierowcy i dorosłego pasażera. Natomiast żaden adapter nie uratuje kobiety w ciąży, jeśli pas bezpieczeństwa nie będzie zapięty lub zostanie zapięty nieprawidłowo.

Zanim samochód ruszy, zadbaj o prawidłowe zapięcie pasa bezpieczeństwa

Jak prawidłowo zapiąć samochodowe pasy bezpieczeństwa?

W przypadku kobiety w ciąży, tak jak w przypadku każdej osoby dorosłej, dolna część pasa bezpieczeństwa (biodrowa) powinna znajdować się poniżej kolców biodrowych przednich górnych (można je z łatwością wyczuć palcami po obu stronach miednicy). Część biodrowa pasa nie powinna przechodzić powyżej kolców ani po brzuchu, ponieważ grozi to urazami narządów wewnętrznych, a w przypadku ciężarnych – powiększonej macicy. Górna część pasa (barkowa) powinna przechodzić między piersiami i przez środek barku. Nie może leżeć na skraju ramienia, gdyż grozi to wypadnięciem z pasa podczas ewentualnego wypadku. Nie powinna również znajdować się zbyt blisko szyi, bo to z kolei grozi m.in. urazami kręgosłupa szyjnego. W przypadku kobiet ciężarnych pas powinien z boku omijać brzuszek, a na całej swojej długości powinien przylegać do ciała bez żadnych skręceń. Zobacz instruktaż WIDEO, jak prawidłowo zapinać samochodowe pasy bezpieczeństwa.

Chcesz być na bieżąco z informacjami w ramach kampanii Ciąża i Pasy? Obserwuj media społecznościowe fotelik.info, stronę Aktualności fotelik.info, a także stronę Ciąża i Pasy. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o bezpieczeństwie jazdy kobiet w ciąży, dzieci i innych użytkowników samochodów albo sprawdzić, czy dobrze zapinasz pasy bezpieczeństwa lub czy Twoje dziecko jeździ w poprawnie dobranym i zamontowanym foteliku samochodowym, zadzwoń na numer 22 203 53 19 i umów się do wybranego Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. Technicy fotelik.info służą Ci swoją wiedzą z zakresu biomechaniki zderzeń oraz doświadczeniem!

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad