Adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Bezpieczeństwo czy wygoda?

Adaptery do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży w ostatnim czasie stały się jednymi z popularniejszych produktów ciążowych. Czemu zawdzięczają taką karierę? Prawdopodobnie opiniom innych mam, według których jazda w adapterze daje poczucie bezpieczeństwa, a także wygodę. Czy jednak adapter do pasów jest niezbędny każdej ciężarnej?

W Polsce kobiety w ciąży nie mają prawnego obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Przepis ten jednak stawia w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia zarówno ciężarne, jaki i ich nienarodzone dzieci. Jazda autem bez pasów jest śmiertelnie groźna!

Można się jednak domyślać, że przepis ten mógł być wprowadzony po to, by uniknąć sytuacji, gdy niepoprawnie zapięta część biodrowa pasa bezpieczeństwa uciska brzuch ciężarnej. Jest to zwyczajnie niewygodne, a w razie wypadku może stać się niebezpieczne, gdy pas zaciśnie się na brzuchu.

Mimo to wyżej wspomniany przepis nie ma uzasadnienia, gdyż kobieta w ciąży jest w stanie zapiąć się bezpiecznie w 3-punktowy pas samochodowy. Zresztą większość krajów Europy, opierając się na współczesnej wiedzy, nałożyła już na kobiety w ciąży prawny obowiązek jazdy w pasach bezpieczeństwa. Polska jest wśród ostatnich pięciu krajów europejskich, które do tej pory tego nie uczyniły. Tymczasem niezapięcie pasa bezpieczeństwa przez ciężarną zawsze jest niebezpieczne. Niebezpieczna (a także niewygodna) jest również jazda w pasach o nieprawidłowym przebiegu.

Z pewnością używanie adaptera do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży może być i wygodne, i bezpieczne. Oczywiście pod warunkiem, że użytkowany adapter jest dobrej jakości i zapewnia właściwy przebieg pasa biodrowego. Warto bowiem pamiętać, że adapter nie może wprowadzać istotnych modyfikacji w układzie 3-punktowego samochodowego pasa bezpieczeństwa. Powinien jedynie w nieznaczny sposób zmienić przebieg 3-punktowego pasa po ciele.

Wysoki zamek pasa, może być przyczyną nieprawidłowego przebiegu pasów, powyżej kolców biodrowych

Zanim zostaniesz posiadaczką adaptera do pasów bezpieczeństwa…

Sprawdź przebieg samochodowego pasa bezpieczeństwa na swoim ciele. Dlaczego? Ponieważ adaptera dla kobiet w ciąży przyszła mama powinna używać wtedy, kiedy nie ma możliwości prawidłowego zapięcia się 3-punktowym samochodowym pasem bezpieczeństwa. Pamiętaj, że nawet najdroższy i najlepszy adapter do pasów dla kobiet w ciąży nie zagwarantuje Ci bezpieczeństwa, jeśli będziesz źle zapinała pasy. Kliknij TUTAJ i przeczytaj historię, w której poprawnie zapięte pasy (bez adaptera) uratowały mamę w ciąży z wypadku.

Co to znaczy: prawidłowy przebieg pasa bezpieczeństwa?

Aby poprawnie zapiąć pas bezpieczeństwa, należy górną część pasa, tj. część barkową, poprowadzić pomiędzy piersiami, przez środek mostka i środek ramienia, omijając brzuch. Dolną część pasa, tj. część biodrową, należy poprowadzić poniżej brzuszka i kolców biodrowych przednich górnych, znajdujących się na miednicy każdej osoby dorosłej (są to wypustki kostne po obu stronach z przodu miednicy, na linii poniżej brzucha; można je łatwo wyczuć palcami). Kolce biodrowe stanowią naturalne zaczepy dla pasa bezpieczeństwa – sprawiają, że pas biodrowy nie zsunie się na brzuch i nie zaciśnie się na nim w razie wypadku (co chroni nienarodzone dziecko, a w przypadku wszystkich osób dorosłych – ich organy wewnętrzne w jamie brzusznej). Po zapięciu pasa należy mocno dociągnąć go w celu pozbycia się luzów.

Źle poprowadzony pas będzie znajdował się na krawędzi ramienia lub zbyt blisko szyi, a także, mimo poprawiania, będzie wchodził na brzuch. Tylko prawidłowo poprowadzony i zapięty 3-punktowy pas bezpieczeństwa daje mamie i nienarodzonemu dziecku oraz innym osobom w samochodzie bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem.

Zobacz symulację wypadku z udziałem kobiety w ciąży bez zapiętych pasów: Ciężarny kierowca bez pasów

Co zrobić, jeśli prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa nie jest możliwe?

Zdarza się, że np. zbyt wysoko osadzone zamki pasów bezpieczeństwa uniemożliwiają kobiecie w ciąży prawidłowe zapięcie pasów w niektórych samochodach.

– Dzieje się tak najczęściej w przypadku tylnych siedzeń niektórych modeli samochodów, gdzie zamki pasów są długie i pas przebiega powyżej kolców biodrowych, wchodząc nawet na brzuch – mówi mgr. inż. Anna Tomaszewska z działu ekspertyz powypadkowych fotelik.info, która pełni funkcje inżynierskie w projekcie Ciąża i Pasy.

Jeżeli 3-punktowy pas, pomimo prób poprawnego ułożenia, wchodzi na brzuszek mamy oczekującej dziecka, warto zastosować adapter do pasów (uwaga! nie każdy adapter jest bezpieczny!). Zadaniem adaptera jest obniżenie biodrowej części pasa bezpieczeństwa i zatrzymanie jej poniżej kolców biodrowych. Oczywiście prawidłowe ułożenie pasa wpływa również na większy komfort jazdy samochodem – również w przypadku kobiety w ciąży. Dlatego jeśli nie chcesz ciągle sprawdzać ułożenia 3-punktowego pasa bezpieczeństwa na swoim ciele, a także mieć pewność, że pas biodrowy przechodzi poniżej kolców biodrowych i utrzymuje się w miejscu bezpiecznym dla nienarodzonego dziecka, wybierz sprawdzony adapter do pasów.

Adapter do pasów dla mam po cesarskim cięciu

Obecnie około 40 proc. ciąż kończy się cesarskim cięciem. Wiele mam tuż po cesarce, chcąc uniknąć bólu i ucisku na bliznę, jeździ bez pasów bezpieczeństwa lub z pasami zapiętymi nieprawidłowo. Jest to nie tylko niezgodne z polskim prawem, ale przede wszystkim niebezpieczne. Według broszury informacyjnej PRZED I PO cesarce (cesarskim cięciu): PRZYSPIESZONE DOCHODZENIE DO ZDROWIA ze szpitala Northwest Community Healthcare w Stanach Zjednoczonych, kobieta po cesarskim cięciu powinna korzystać z samochodu jako pasażerka, a pasy bezpieczeństwa powinna zapinać w prawidłowy sposób. Jeśli poprawne zapięcie pasów jest niemożliwe, np. ze względu na dokuczliwy ból w okolicy rany, zaleca się zastosowanie adaptera do pasów bezpieczeństwa. Pomaga on odciągnąć biodrową część pasa tak, aby przebiegała poniżej brzucha. Daje to przede wszystkim wygodę, a dzięki możliwości prawidłowego zapięcia pasów – również bezpieczeństwo.

Do kiedy kobieta w ciąży może prowadzić samochód? Zachowaj odległość między brzuszkiem a kierownicą

Wybierz sprawdzony, dobrej jakości adapter do pasów bezpieczeństwa

Szukając adaptera do pasów bezpieczeństwa, nie kieruj się jego ceną, opinią koleżanki czy reklamą w internecie. Wybierz model dobrej jakości, który zapewni właściwy przebieg pasa. Nie wszystkie adaptery dostępne na rynku są dla Ciebie i Twojego dziecka bezpieczne! Nie testuj adaptera na sobie i dziecku! Poświęć 4 minuty i obejrzyj poniższe WIDEO, a dowiesz się od eksperta ds. bezpieczeństwa w samochodzie – inżyniera biomechanika zderzeń, na co zwrócić uwagę przy wyborze adaptera.

Author: Redakcja Ciąża i Pasy

Ciąża i Pasy to kampania społeczna stworzona w celu uświadomienia przyszłym matkom dlaczego bezwzględnie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Redakcja serwisu Ciąża i Pasy zachęca do zgłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi!

Share This Post On
468 ad