Bezpieczeństwo w samochodzie od początku

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Bezpieczna mama przede wszystkim

Chwila, gdy dowiadujemy się, że na świat na przyjść nowy członek rodziny, jest wyjątkowa. Kobieta w ciąży zaczyna szczególnie o siebie dbać. Dotyczy to wielu sfer życia: diety, rezygnacji z niektórych używek, jak np. alkohol, zmiana rodzaju wysiłku fizycznego czy unikanie stresu. Wszystko zaś po to, aby dziecko urodziło się zdrowe, szczęśliwe… To ono staje w centrum.

bez

Jesteś w ciąży – dbasz o siebie ponadprzeciętnie, a co z jazdą samochodem?

Przyszłe mamy wszędzie szukają wiedzy, kształcą się, czytają, pytają. Oczywiście jest to bardzo dobry i właściwy odruch i należy go pochwalić.

Ciągle jednak umyka jeszcze jeden szczegół, do którego zdajemy się nie przywiązywać aż takiej wagi – „przyszła mama zmotoryzowana”. Niewiele jest takich przypadków, gdy przez 9 miesięcy ciąży kobieta nie korzysta z samochodu czy to jako kierowca, czy jako pasażer. Co jednak na ten temat wie i czy jest bezpieczna?

Na drodze zasada jest bardzo prosta – życie dziecka zależy od życia matki, bezpieczeństwo dziecka zależy od bezpieczeństwa matki.

Dlatego NAJPIERW i PRZEDE WSZYSTKIM dbamy o bezpieczeństwo matki. Stąd koniecznie i bezwzględnie musi ona poprawnie zapinać pasy bezpieczeństwa.

W jaki sposób bezpieczeństwo matki wiąże się z bezpieczeństwem dziecka?

Pierwszą myślą, która pojawia się, gdy myślimy o bezpieczeństwie ciężarnej – to ochrona brzucha – niezależnie od momentu ciąży. Najbliżej brzucha znajdują się pasy bezpieczeństwa, czyli mogą być zagrożeniem – jest to całkowicie błędne rozumowanie.

Poprawna pozycja za kierownicą to podstawa. Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości od poduszki powietrznej (25 cm) oraz o bezwzględnej konieczności zapięcia pasów bezpieczeństwa!

Poprawna pozycja za kierownicą to podstawa. Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości od poduszki powietrznej (25 cm) oraz o bezwzględnej konieczności zapięcia pasów bezpieczeństwa!

Trzy fazy wypadku

Podczas wypadku samochodowego mamy do czynienia z trzema fazami, podczas których może dojść do obrażeń. Skutki każdej z tych trzech faz redukują poprawnie zapięte pasy samochodowe.

  1. Pierwszą fazą jest moment, gdy dochodzi do zderzenia pojazdu z drugim pojazdem lub przeszkodą. Uderza on w słup, drzewo, dachuje, wgniata się w inne auto itd.

  2. Kolejnym momentem, czyli drugą fazą, jest chwila, gdy pasażerowie zaczynają się przemieszczać, pod wpływem działających sił, względem wnętrza samochodu – do przodu lub do tyłu, na boki lub w górę i w dół. Tutaj zaczyna się dobroczynne działanie pasów, które zabezpieczają nas przed zderzeniem z drzwiami auta, fotelem pasażera przed nami, wybuchającą poduszką powietrzną, deską rozdzielczą, jak także przed wybiciem ciałem szyb auta i wywleczeniem z samochodu.

  3. Pozostaje jeszcze trzecia faza, czyli zderzenia zachodzące wewnątrz naszego ciała. Nasze organy wewnętrzne mają różną strukturę – upraszczając – niektóre z nich są sztywne, inne delikatne, mało elastyczne, inne są bardziej elastyczne. Dobrym przykładem jest chociażby mózg i kości czaszki. W czasie zderzenia przemieszcza się on, uderzając o struktury kostne, stąd biorą się jego częste urazy jako wynik wypadków komunikacyjnych.

Odnosząc te trzy fazy do kobiety ciężarnej w prosty sposób widzimy, że kluczowe są druga i trzecia faza. Jeśli kobieta w ciąży nie zapnie pasów bezpieczeństwa, zderzy się z elementami wnętrza samochodu, np. z kierownicą, czy deską rozdzielczą, uderzając w nie z prędkością, z którą poruszał się wcześniej samochód (czyli np. 60-70 km/h). Przede wszystkim już w tym momencie narazi na bezpieczeństwo przede wszystkim siebie. Statystyki wypadków są bezlitosne – śmierć matki prawie zawsze skutkuje śmiercią dziecka. Nie dając szansy sobie, nie damy jej naszemu dziecku.

Trzecia faza pozostaje niemniej groźna. I tutaj ponownie: jeśli poprawnie zapniemy pasy bezpieczeństwa, zmniejszymy także skutki „trzeciej fazy” wypadku. Ten moment jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży. Najczęstszą przyczyną śmierci płodu jest odklejenie się łożyska. Jest to spowodowane różnicą w elastyczności pomiędzy ścianami łożyska a macicy. Macica składa się w dużym stopniu z włókien elastycznych, łożysko jest zaś ich pozbawione. Odklejenie następuje w miejscu styku tych dwóch różnych struktur, podczas oddziaływania zbyt dużych sił. Rezultatem może być poronienie, przedwczesne narodziny dziecka, połączone z innymi późniejszymi komplikacjami.

Poważny wypadek vs. niegroźne zderzenie

Czy istnieje różnica w skutkach pomiędzy poważnym wypadkiem samochodowym a zwykłą stłuczką? Na pewno. Istnieje grupa wypadków, w których nawet najlepszy samochód i poprawnie zapięte pasy nie ocalą życia pasażerów. Trzeba być jednak świadomym, że stanowią one pewien procent, do tego wcale nie największy. Najczęściej zdarzają się wypadki w mieście, na krótkich, znanych trasach, przy średnich prędkościach. Nie wolno ich bagatelizować, bo ich skutki mogą być równie katastrofalne co skutki poważnego wypadku.

Poważny wypadek czy lekkie zderzenie? Każde zdarzenie będzie śmiertelnie groźne dla Ciebie i Twojego dziecka jeśli nie zapniesz pasów bezpieczeństwa.

Poważny wypadek czy lekkie zderzenie? Każde zdarzenie będzie śmiertelnie groźne dla Ciebie i Twojego dziecka jeśli nie zapniesz pasów bezpieczeństwa.

Koniec z magicznym myśleniem

Garść stereotypów zmieszana z brakiem wiedzy i posypana odwiecznym „nie ma co myśleć o wypadku, mi się to  nie przytrafi” – to najgorsza mikstura, którą możemy sobie przygotować.  Nie zakładając wypadku trzeba się po prostu maksymalnie przed nim zabezpieczyć. Kobiety w ciąży muszą się też wykazać pewną asertywnością – ciągle jeszcze otoczenie może wywierać na nie presję, aby rezygnowały z zapinania pasów. Ważne jest, aby jej nie ulegać i dbać o bezpieczeństwo swoje i swojego dziecka.

Później fotelik

Każdy świadomy rodzic będzie wiedział, że gdy maluch przyjdzie na świat, w pierwszą podróż, zazwyczaj ze szpitala do domu, powinien zmienić wygodny brzuch mamy na bezpieczny fotelik. Koniecznie też zadbaj o instruktaż mocowania fotelika w samochodzie i dziecka w foteliku, szukając wykwalifikowanego sprzedawcy. 70% fotelików montowanych jest nieprawidłowo.

 

 

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Kolejne bezpłatne warsztaty dla kobiet w ciąży i ambasadorek kampanii 27 listopada 2015

Posted by on 13:39 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Kolejne bezpłatne warsztaty dla kobiet w ciąży i ambasadorek kampanii 27 listopada 2015

Już 27 listopada zapraszamy na kolejne wydarzenie naszej kampanii – drugie w tym miesiącu warsztaty dla kobiet spodziewających się dziecka oraz przyszłych ambasadorek kampanii. Warsztaty są dla mam, które poszukują wiedzy i chcą dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci. Bezpłatne warsztaty organizowane w Radości są po to, abyś nauczyła się na nich: jak poprawnie zapinać pasy w ciąży jakie błędy popełniają ciężarne zapinając pasy i jak ich uniknąć do czego służą adaptery dla ciężarnych i jak ich poprawnie używać na co musi uważać mama...

read more

Rusza kampania „Ciąża i pasy”

Posted by on 13:57 in Aktualności | 0 comments

Rusza kampania „Ciąża i pasy”

Długo wyczekiwana kampania „Ciąża i pasy” wystartowała. Strona, na której teraz jesteś jest jedną z jej części. Zapraszamy Cię do bardzo interesującej podróży przez wszystkie działy, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Są one skomponowane tak, aby każdy czytający dowiedział się jak należy zapinać poprawnie pasy bezpieczeństwa w samochodzie, dlaczego jest to takie ważne i czym może grozić ich niezapięcie.   Wiele miejsca poświęciliśmy nieprawidłowemu zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Są one bardzo skuteczne, ale, jak każde...

read more

Warsztaty dla kobiet w ciąży i ambasadorek kampanii

Posted by on 23:42 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Warsztaty dla kobiet w ciąży i ambasadorek kampanii

Zapisz się na bezpłatne szkolenie z poprawnego używania pasów w ciąży, podczas którego dowiesz się jak: zapinać poprawnie pasy w ciąży jakie błędy popełniają ciężarne zapinając pasy i jak ich uniknąć do czego służą adaptery dla ciężarnych i jak ich poprawnie używać na co musi uważać mama za kierownicą Dodatkowo na warsztatach dowiesz się „JAK WYBRAĆ PIERWSZY FOTELIK?” Najbliższe warsztaty odbędą się 13 listopada o godzinie 10.00 oraz 13.00 w Warszawie, ul. Izbicka 8a Zapisy poprzez formularz:   Podaj swoje imię , nazwisko...

read more

Jeff R. Crandall

Posted by on 11:38 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Jeff R. Crandall

Jeff R. Crandall – profesor powiązany z Polską za sprawą żony pochodzącej z Bieszczadów oraz licznych wykładów dla studentów Politechniki Warszawskiej. Jako pierwszy z międzynarodowego środowiska naukowego poparł inicjatywę zmiany polskiego prawa w zakresie objęcia kobiet w ciąży obowiązkiem zapinania pasów bezpieczeństwa. Podpisał się pod pomysłem – dosłownie i w przenośni. Kim jest? Długo by opowiadać. Jego CV ma 45 stron (!), z czego 37 stron zajmuje wyliczenie publikacji. Wymieńmy więc tylko kilka najważniejszych funkcji przez niego...

read more

Jac Wismans

Posted by on 14:18 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Jac Wismans

Jac Wismans – założyciel SAFETEQ, profesor wizytujący na Chalmers University of Technology (Szwecja) zajmujący się tam tematyką bezpieczeństwa w motoryzacji. Wcześniej związany również z Eindhoven University of Technology w Holandii i Graz University of Technology w Austrii. Autor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa pojazdów oraz laureat kilku nagród. Prof. Dr Wismans jest członkiem Rady IRCOBI oraz członkiem Stapp Car Crash Conference Advisory Board, przewodniczącym EEVC WG 12 „Crash Dummies” i koordynatorem FISITA 2014 World Congress...

read more

Lotta Jakobsson

Posted by on 13:58 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Lotta Jakobsson

Lotta Jakobsson – od lat związana z laboratorium Volvo, obecnie Senior Technical Leader Safety w Volvo Car Corporation i adiunkt na Chalmers University of Technology. Bez wątpienia należy do grona najbardziej poważanych osób zajmujących się bezpieczeństwem w samochodach na świecie. Dr Jakobsson bez wahania poparła inicjatywę zmiany prawa w Polsce w zakresie użycia pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży, gdy tylko się o niej dowiedziała. Jej badania dotyczą przede wszystkim obrażeń ponoszonych przez dzieci w wypadkach samochodowych....

read more

Masahito Hitosugi

Posted by on 13:12 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Masahito Hitosugi

Masahito Hitosugi – lekarz medycyny sądowej. Wchodził w skład zespołu prowadzącego badania z użyciem manekina reprezentującego kobietę w ciąży, o nazwie MAMA-2B (takie manekiny na całym świecie można policzyć na palcach jednej ręki). Na bazie rezultatów tych właśnie badań zmieniono prawo w Japonii, gdzie do 2008 roku kobiety ciężarne były zwolnione z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Dr Hitosugi nie tylko chętnie udostępnił wyniki badań na rzecz inicjatywy podobnej zmiany prawa w Polsce, ale zadeklarował chęć pomocy przy dalszej pracy...

read more

Murray Mackay

Posted by on 13:02 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Murray Mackay

Murray Mackay – pionier biomechaniki zderzeń, założyciel Centrum Badań Wypadków w Birmingham, specjalista w zakresie biomechaniki urazów oraz ekspert przez wiele lat prowadzący analizy i badania na miejscach wypadków samochodowych. Założyciel i były prezes Międzynarodowej Rady Badawczej Biomechaniki Zderzeń (IRCOBI), a także Parlamentarnej Rady Doradczej ds. Bezpieczeństwa Transportu (PACTS; Wielka Brytania) oraz Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). Pracował dla Światowej Organizacji Zdrowa (WHO) jako konsultant w temacie...

read more

Ciąża i Pasy w TVP2 – Pytanie na Śniadanie

Posted by on 15:25 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Ciąża i Pasy w TVP2  – Pytanie na Śniadanie

Przyszłe mamy powinny wyjątkowo dbać o swoje bezpieczeństwo. W programie „Pytaniu na Śniadanie” w TVP 2 opowiadał o tym biomechanik zderzeń – Paweł Kurpiewski. Kobiety w ciąży tradycyjnie otaczane są nadzwyczajną opieką. Również w czasie jazdy samochodem kobieta ciężarna, czy to jako pasażer, czy kierowca, musi uważać na wiele rzeczy, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że wraz ze zmianami w budowie anatomicznej komplikuje się jej sytuacja wewnątrz pojazdu. Polskie przepisy ruchu drogowego niestety zwalniają kobiety w ciąży z...

read more

O Ciąży i Pasach po raz pierwszy w telewizji

Posted by on 14:53 in Media o nas | 0 comments

O Ciąży i Pasach po raz pierwszy w telewizji

O bezpieczeństwie kobiet w ciąży mówimy już od dawna. Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, o problemie niezapinania pasów przez przyszłe mamy mówił już 4.12.2008 roku na antenie TVP 2, w programie Odety Moro-Figurskiej „Porannik Młodej Mamy”.     Materiał nakręcono w Domu VOLVO, gdzie ekspert opowiedział o ochronie ciężarnych i noszonych przez nie dzieci przed skutkami zderzeń samochodowych.  Dlaczego właśnie tam? Kilka lat wcześniej to właśnie VOLVO opublikowało badania udowadniające, że nawet kolizja przy tak małej...

read more

Miałam wypadek będąc w ciąży – oto historia Agnieszki

Posted by on 14:21 in Aktualności, Wasze historie | 0 comments

Miałam wypadek będąc w ciąży – oto historia Agnieszki

To był spokojny dzień i nic nie zapowiadało tego, co się stanie. Chcieliśmy przedstawić Wam historię Agnieszki, która, będą w ciąży, doświadczyła kolizji drogowej. Agnieszka chciała podzielić się swoimi przeżyciami, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Zakręciły nam się nawet w oczach łzy wzruszenia. Wnioski pozostawiamy Wam. Tymczasem oddajmy głos Agnieszce. “Oto moje doświadczenie z wypadku, który miałam będąc w 21. tygodniu ciąży. Jechałam do pracy, gdy na łuku głównej drogi, przede mną, zaczęło wjeżdżać auto. Zaczęłam wciskać hamulec....

read more

Bądź trendsetterką – bezpieczeństwo jest modne!

Posted by on 11:15 in Aktualności, Na wesoło | 0 comments

Bądź trendsetterką – bezpieczeństwo jest modne!

Czy bezpieczeństwo może być… modne? Tak, oczywiście. Wiesz, kim jest tzw. trendsetterka? To osoba ustalająca trendy. I właśnie TY możesz nią być. Pytanie na rozgrzewkę: z czym kojarzy Ci się bezpieczeństwo? Pewnie z nudą… Świąteczny weekend, pijani kierowcy, nudny spot w telewizji. Ciągłe strasznie, wyliczanie statystyk. Fotoradary i kolejne mandaty. Statystyki, statystyki, statystyki… funkcjonariusze służb publicznych mówią o wypadkach, podają liczby, których nie możesz zapamiętać. Zginęło 1000 czy 2000 osób? A może 3000, nie robi to na...

read more

Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych 18 stycznia 2016

Posted by on 12:00 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych 18 stycznia 2016

Kolejne warsztaty pt. „Jak dobrać pierwszy fotelik?” i „Jak poprawnie zapinać pasy w ciąży?” przed nami. Tym razem rozpoczną się o godzinie 11.00 18 stycznia! Można odwiedzić nas z dziećmi. Jeśli jesteś mamą, która poszukuje wiedzy i dba o swoje bezpieczeństwo, zapisz się na bezpłatne szkolenie z poprawnego używania pasów w ciąży, podczas którego dowiesz się jak: zapinać poprawnie pasy w ciąży jakie błędy popełniają ciężarne zapinając pasy i jak ich uniknąć do czego służą adaptery dla ciężarnych i jak ich poprawnie...

read more

Jak powstawał materiał Onet TV na warsztatach dla dziennikarzy

Posted by on 12:10 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Jak powstawał materiał Onet TV na warsztatach dla dziennikarzy

Telewizja internetowa cieszy się coraz większą popularnością i jest świetnym narzędziem do popularyzacji wiedzy. Onet TV skorzystała z zaproszenia na warsztaty dla dziennikarzy dotyczące ciąży i pasów i dołączyła do tych mediów, które nas wspierają. Pełen materiał można obejrzeć już w Internecie (o czym pisaliśmy tutaj: Reportaż Onet.tv o zapinaniu pasów w ciąży) Zapraszamy do obejrzenia galerii-fotorelacji z powstawania materiału podczas naszych warsztatów....

read more

Symulacja komputerowa – ciężarny kierowca bez pasów!

Posted by on 14:49 in Aktualności | 0 comments

Symulacja komputerowa – ciężarny kierowca bez pasów!

Co się stanie, gdy ciężarna mama nie zapnie pasów? Zderzy się z kierownicą. Jeśli macie problem z przekonaniem Waszych znajomych do zapinania pasów – pokażcie im ten film. W tym wypadku obraz jest wart więcej niż 1000 słów… zobaczcie...

read more

Pobierz banery kampanii „Ciąża i pasy” – pomóż kampanii społecznej

Posted by on 15:12 in Aktualności | 0 comments

Pobierz banery kampanii „Ciąża i pasy” – pomóż kampanii społecznej

Czy myślałeś/myślałaś w jaki sposób powiedzieć koleżance w ciąży, żeby zapinała pasy? Może ktoś z Twoich dalszych znajomych jest w ciąży? A może ktoś ze znajomych Twoich znajomych? Powiesz, że pewnie tak, ale przecież ich nie znam! Nic nie szkodzi. Od czego mamy dzisiaj media społecznościowe? 🙂 Czy chcesz być wirtualnym ambasadorem naszej kampanii (i sprawić, że niedługo nasza strona nie będzie konieczna, bo o zapinaniu pasów w ciąży będą wiedzieć już wszyscy)? Jest na to sposób! Mamy propozycję – poniżej znajdziesz banery informujące o...

read more

TVN Turbo na warsztatach „Ciąża i pasy” dla dziennikarzy

Posted by on 11:48 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

TVN Turbo na warsztatach „Ciąża i pasy” dla dziennikarzy

TVN Turbo od lat pozostaje jedną z najlepiej poinformowanych stacji w tematyce fotelików. Dzięki naszej współpracy widzowie mogą za każdym razem obejrzeć ciekawy materiał, posiadający wiele walorów edukacyjnych. Tym razem dzięki udziałowi statystek i specjalnej formie warsztatów udało nam się przybliżyć tematykę ciąży i pasów. Tym razem dwie chętne – Ania i Hania – i ich pociechy w brzuszkach, pokazywały w jaki sposób dobrze zapiąć pasy. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jaką przewagę ma taki telewizyjny materiał nad przytaczaniem...

read more

Uwaga! Kolczasta mama!!!

Posted by on 13:48 in Aktualności | 0 comments

Uwaga! Kolczasta mama!!!

Kolce, ostre kolce! Można się nimi skaleczyć! Nikt ich nie lubi, ale ciągle zbyt mało osób wie, że są takie kolce, które ratują życie. Uwaga, uwaga, mowa o „kolcach biodrowych przednich górnych”… uff… warto tę nazwę zapamiętać, ale jeśli się Wam nie uda – nie martwcie się. Ważne, żebyście wiedzieli, co to jest i w czym nam pomaga. Kolce biodrowe to takie „wypustki” w miednicy, które możemy „namacać” bo obu bokach (najlepiej widać to na zdjęciu poniżej). Jednym będzie pewnie łatwiej nam je...

read more

Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych 16 grudnia 2015

Posted by on 15:06 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych 16 grudnia 2015

Zapraszamy na kolejne warsztaty dla ciężarnych mam (i wszystkich chętnych) pt. „Jak dobrać pierwszy fotelik?” i „Jak poprawnie zapinać pasy w ciąży?” Jeśli jesteś mamą, która poszukuje wiedzy i dba o swoje bezpieczeństwo, zapisz się na bezpłatne szkolenie z poprawnego używania pasów w ciąży, podczas którego dowiesz się jak: zapinać poprawnie pasy w ciąży jakie błędy popełniają ciężarne zapinając pasy i jak ich uniknąć do czego służą adaptery dla ciężarnych i jak ich poprawnie używać na co musi uważać mama za kierownicą...

read more

Poduszka powietrzna a mama za kierownicą

Posted by on 12:18 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Poduszka powietrzna a mama za kierownicą

Czy przyszła mama powinna siadać za kierownicę? Tak, ale pod warunkiem, że jest bezpieczna. W jaki sposób to sprawdzić? Z pomocą Hani, naszej statystki (i jej maluszka ;)), pokażemy, jak to sprawdzić. To na co powinna uważać ciężarna za kierownicą to oczywiście… kierownica i poduszka powietrzna. Aby uniknąć zderzenia z kierownicą lub z wybuchającą poduszką powietrzną  należy zachować minimum 25 cm odstępu od środka kierownicy do brzuszka. Zobaczcie, jak to zmierzyliśmy.

read more