Najczęściej popełniane błędy

Czym grozi niezapięcie pasów bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa dla dorosłych zostały wynalezione ponad 60 lat temu. Po raz pierwszy zastosowano je pod koniec lat pięćdziesiątych w samochodach Volvo, za sprawą inżyniera Nilsa Bohlina.

Pasy okazały się prostym i bardzo skutecznym sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Ich skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach, które w niekwestionowany sposób potwierdzają, że chronią one życie pasażerów i pozwalają uniknąć poważnych obrażeń.

Bardzo szybko zwrócono także uwagę na kobiety w ciąży, jako na oddzielną „podgrupę” pasażerów, i zbadano wpływ zapinania pasów na ich bezpieczeństwo.

Pierwszym tego rodzaju studium było badanie zlecone w 1971 roku w Stanach Zjednoczonych. Wykazało ono, że śmiertelność wśród ciężarnych, które nie zapinają pasów bezpieczeństwa, jest dwa razy większa niż wśród tych, które pasy zapinają. Już w 1972 roku Amerykańskie Towarzystwo Medyczne zalecało zapinanie pasów w ciąży.

Potwierdziły to prowadzone w kolejnych dziesięcioleciach badania – szczególnie ekspertyzy powypadkowe, bardziej szczegółowe, dokładne, na szerszych grupach odbiorców, połączone z crash-testami w laboratoriach.  Szczegółowe statystyki i badania znajdziesz tutaj: Badania naukowe

Crash-testy są tylko jedną z części wielu przeprowadzanych w tej materii badań. Niemniej jednak

Aby lepiej uzmysłowić sobie, co dzieje się z pasażerem, gdy nie zapnie pasów bezpieczeństwa, zachęcamy do obejrzenia filmu z crash-testów:

 

 

Podczas zderzenia nasze ciało, jeśli nie jest przypięte za pomocą pasów bezpieczeństwa, będzie poruszać się dalej (w kierunku zależnym od rodzaju zderzenia) z prędkością, z którą wcześniej poruszał się pojazd. Z tą prędkością zderzy się ono z elementami wnętrza samochodu bądź zostanie z niego wywleczone.

Bezpieczeństwo matki na pierwszym miejscu

Rzecz tak prosta, że można ją… przeoczyć. Warunkiem bezpieczeństwa dziecka w brzuchu jest bezpieczeństwo matki. Powyższe filmy ilustrują, na co kobieta naraża siebie, swoje życie, jeśli nie zapnie pasów bezpieczeństwa.  Śmierć matki zawsze skutkuje śmiercią dziecka.

Są to podstawowe zagrożenia, na które naraża się przyszła matka, jeśli nie zapnie pasów bezpieczeństwa. Podkreślmy: jedną z najczęstszych przyczyn śmierci płodu, jest śmierć matki.

Kobieta ciężarna, która nie zapnie pasów dodatkowo naraża swoje nienarodzone dziecko na urazy nawet podczas wypadków o niedużej prędkości, a takie należą do najczęstszych. Analiza zachowania się manekina odwzorowującego kobietę ciężarną pokazała, że w przypadku braku pasów bezpieczeństwa  bardzo dużym zagrożeniem jest np. zderzenie się z kierownicą lub deską rozdzielczą, szczególnie w kolejnych miesiącach ciąży. Dzieje się tak zarówno przy zderzeniu czołowym, gdy ciało podąża wprost na kierownicę, i w zderzeniu tylnym, gdy ciało w pierwszej fazie podąża do tyłu, odbija się od fotela, następnie podąża do przodu.

2. Zapięcie samego pasa biodrowego – czym grozi

Większość aut jest już wyposażona w trzypunkowe pasy bezpieczeństwa. Pas dwupunktowy, popularnie zwany „biodrówką”, należy do rzadkości. Zapewnia on mniejsze bezpieczeństwo niż pas trzypunktowy, gdyż nie przytrzymuje górnej części ciała. Narażona jest ona na dodatkowe urazy.

 

Tym bardziej nie należy unikać używania barkowej części pasa, jeśli mamy do dyspozycji trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Wystarczy, że będzie omijał on brzuszek i przechodził przez środek mostka i środek barku.

3. Zapięcie samego pasa barkowego – czym grozi

Jeden z najgorszych pomysłów, na które wpadają niektóre ciężarne kobiety lub ich doradcy, to zapięcie tylko górnej części pasa, czyli barkowej. W takiej sytuacji, szczególnie dla kobiety ciężarnej w ostatnich miesiącach ciąży, jest to wyjątkowo niebezpieczne. Zmienia się bowiem środek ciężkości – jest on przesunięty niżej, w stronę ciężkiego brzuszka. W momencie zderzenia kobieta wsunie się pod pas barkowy, dosłownie na nim zawisając, brzuchem zaś uderzając czy to o kierownicę bądź inne części wnętrza pojazdu.

4. Nieprawidłowe prowadzenie pasa trzypunktowego

Często zdarza się, że trzypunktowy pas bezpieczeństwa używany jest nieprawidłowo. Wynikać to może z tego, że:

– pasażer/kierowca nie wie, że może go regulować i powinien zadbać o jego prawidłowe poprowadzenie

– pasa nie da się prawidłowo poprowadzić ze względu na brak możliwości regulacji, wysoko osadzone zamki pasa itd.

W pierwszej sytuacji powinniśmy zadbać o to, aby wyregulować pas albo na słupku, albo za pomocą regulacji siedzenia samochodu. Do błędów w tym przypadku należą:

Prowadzenie pasa barkowego po skraju barku i przez pierś – grozi wypadnięciem z pasa podczas wypadku i poważnymi urazami; pas może uszkodzić narządy klatki piersiowej.

Prowadzenie pasa barkowego po szyi i przez pierś (a nie przez środek mostka) – urazy szyi, urazy narządów wewnętrznych na linii pasa (klatka piersiowa).

Poprowadzenie pasa biodrowego przez brzuch lub powyżej brzucha grozi urazami macicy lub urazami narządów wewnętrznych znajdujących się powyżej brzucha (w zależności od fazy ciąży mogą to być jelita, wątroba, żołądek itd.).

Niski i wysoki zamek pasa bezpieczeństwa

W niektórych autach, zwłaszcza na tylnych siedzeniach może dojść do sytuacji, gdy pasa biodrowego nie da się poprowadzić prawidłowo ze względu na wysoko osadzone zamki pasa. Po zapięciu pas automatycznie wchodzi na brzuch. W tej sytuacji należy: zmienić zajmowane miejsce w samochodzie, zmienić samochód lub zastosować adapter dla ciężarnych.

62

Niski zamek pasa, zwiększa prawdopodobieństwo prawidłowego ułożenia się pasa poniżej kolców biodrowych

 

 

65

Wysoki zamek pasa, w niektórych przypadkach może powodować, że pas przebiega nieprawidłowo, powyżej kolców biodrowych

 

 

153

Wysoki zamek pasa i zastosowanie adaptera dla ciężarnych (poprawia on przebieg pasa)

 

Kolejne bezpłatne warsztaty dla kobiet w ciąży i ambasadorek kampanii 27 listopada 2015

Posted by on 13:39 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Kolejne bezpłatne warsztaty dla kobiet w ciąży i ambasadorek kampanii 27 listopada 2015

Już 27 listopada zapraszamy na kolejne wydarzenie naszej kampanii – drugie w tym miesiącu warsztaty dla kobiet spodziewających się dziecka oraz przyszłych ambasadorek kampanii. Warsztaty są dla mam, które poszukują wiedzy i chcą dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci. Bezpłatne warsztaty organizowane w Radości są po to, abyś nauczyła się na nich: jak poprawnie zapinać pasy w ciąży jakie błędy popełniają ciężarne zapinając pasy i jak ich uniknąć do czego służą adaptery dla ciężarnych i jak ich poprawnie używać na co musi uważać mama...

read more

Rusza kampania „Ciąża i pasy”

Posted by on 13:57 in Aktualności | 0 comments

Rusza kampania „Ciąża i pasy”

Długo wyczekiwana kampania „Ciąża i pasy” wystartowała. Strona, na której teraz jesteś jest jedną z jej części. Zapraszamy Cię do bardzo interesującej podróży przez wszystkie działy, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Są one skomponowane tak, aby każdy czytający dowiedział się jak należy zapinać poprawnie pasy bezpieczeństwa w samochodzie, dlaczego jest to takie ważne i czym może grozić ich niezapięcie.   Wiele miejsca poświęciliśmy nieprawidłowemu zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Są one bardzo skuteczne, ale, jak każde...

read more

Warsztaty dla kobiet w ciąży i ambasadorek kampanii

Posted by on 23:42 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Warsztaty dla kobiet w ciąży i ambasadorek kampanii

Zapisz się na bezpłatne szkolenie z poprawnego używania pasów w ciąży, podczas którego dowiesz się jak: zapinać poprawnie pasy w ciąży jakie błędy popełniają ciężarne zapinając pasy i jak ich uniknąć do czego służą adaptery dla ciężarnych i jak ich poprawnie używać na co musi uważać mama za kierownicą Dodatkowo na warsztatach dowiesz się „JAK WYBRAĆ PIERWSZY FOTELIK?” Najbliższe warsztaty odbędą się 13 listopada o godzinie 10.00 oraz 13.00 w Warszawie, ul. Izbicka 8a Zapisy poprzez formularz:   Podaj swoje imię , nazwisko...

read more

Jeff R. Crandall

Posted by on 11:38 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Jeff R. Crandall

Jeff R. Crandall – profesor powiązany z Polską za sprawą żony pochodzącej z Bieszczadów oraz licznych wykładów dla studentów Politechniki Warszawskiej. Jako pierwszy z międzynarodowego środowiska naukowego poparł inicjatywę zmiany polskiego prawa w zakresie objęcia kobiet w ciąży obowiązkiem zapinania pasów bezpieczeństwa. Podpisał się pod pomysłem – dosłownie i w przenośni. Kim jest? Długo by opowiadać. Jego CV ma 45 stron (!), z czego 37 stron zajmuje wyliczenie publikacji. Wymieńmy więc tylko kilka najważniejszych funkcji przez niego...

read more

Jac Wismans

Posted by on 14:18 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Jac Wismans

Jac Wismans – założyciel SAFETEQ, profesor wizytujący na Chalmers University of Technology (Szwecja) zajmujący się tam tematyką bezpieczeństwa w motoryzacji. Wcześniej związany również z Eindhoven University of Technology w Holandii i Graz University of Technology w Austrii. Autor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa pojazdów oraz laureat kilku nagród. Prof. Dr Wismans jest członkiem Rady IRCOBI oraz członkiem Stapp Car Crash Conference Advisory Board, przewodniczącym EEVC WG 12 „Crash Dummies” i koordynatorem FISITA 2014 World Congress...

read more

Lotta Jakobsson

Posted by on 13:58 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Lotta Jakobsson

Lotta Jakobsson – od lat związana z laboratorium Volvo, obecnie Senior Technical Leader Safety w Volvo Car Corporation i adiunkt na Chalmers University of Technology. Bez wątpienia należy do grona najbardziej poważanych osób zajmujących się bezpieczeństwem w samochodach na świecie. Dr Jakobsson bez wahania poparła inicjatywę zmiany prawa w Polsce w zakresie użycia pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży, gdy tylko się o niej dowiedziała. Jej badania dotyczą przede wszystkim obrażeń ponoszonych przez dzieci w wypadkach samochodowych....

read more

Masahito Hitosugi

Posted by on 13:12 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Masahito Hitosugi

Masahito Hitosugi – lekarz medycyny sądowej. Wchodził w skład zespołu prowadzącego badania z użyciem manekina reprezentującego kobietę w ciąży, o nazwie MAMA-2B (takie manekiny na całym świecie można policzyć na palcach jednej ręki). Na bazie rezultatów tych właśnie badań zmieniono prawo w Japonii, gdzie do 2008 roku kobiety ciężarne były zwolnione z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Dr Hitosugi nie tylko chętnie udostępnił wyniki badań na rzecz inicjatywy podobnej zmiany prawa w Polsce, ale zadeklarował chęć pomocy przy dalszej pracy...

read more

Murray Mackay

Posted by on 13:02 in Wspiera nas Świat nauki | 0 comments

Murray Mackay

Murray Mackay – pionier biomechaniki zderzeń, założyciel Centrum Badań Wypadków w Birmingham, specjalista w zakresie biomechaniki urazów oraz ekspert przez wiele lat prowadzący analizy i badania na miejscach wypadków samochodowych. Założyciel i były prezes Międzynarodowej Rady Badawczej Biomechaniki Zderzeń (IRCOBI), a także Parlamentarnej Rady Doradczej ds. Bezpieczeństwa Transportu (PACTS; Wielka Brytania) oraz Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). Pracował dla Światowej Organizacji Zdrowa (WHO) jako konsultant w temacie...

read more

Ciąża i Pasy w TVP2 – Pytanie na Śniadanie

Posted by on 15:25 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Ciąża i Pasy w TVP2  – Pytanie na Śniadanie

Przyszłe mamy powinny wyjątkowo dbać o swoje bezpieczeństwo. W programie „Pytaniu na Śniadanie” w TVP 2 opowiadał o tym biomechanik zderzeń – Paweł Kurpiewski. Kobiety w ciąży tradycyjnie otaczane są nadzwyczajną opieką. Również w czasie jazdy samochodem kobieta ciężarna, czy to jako pasażer, czy kierowca, musi uważać na wiele rzeczy, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że wraz ze zmianami w budowie anatomicznej komplikuje się jej sytuacja wewnątrz pojazdu. Polskie przepisy ruchu drogowego niestety zwalniają kobiety w ciąży z...

read more

O Ciąży i Pasach po raz pierwszy w telewizji

Posted by on 14:53 in Media o nas | 0 comments

O Ciąży i Pasach po raz pierwszy w telewizji

O bezpieczeństwie kobiet w ciąży mówimy już od dawna. Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, o problemie niezapinania pasów przez przyszłe mamy mówił już 4.12.2008 roku na antenie TVP 2, w programie Odety Moro-Figurskiej „Porannik Młodej Mamy”.     Materiał nakręcono w Domu VOLVO, gdzie ekspert opowiedział o ochronie ciężarnych i noszonych przez nie dzieci przed skutkami zderzeń samochodowych.  Dlaczego właśnie tam? Kilka lat wcześniej to właśnie VOLVO opublikowało badania udowadniające, że nawet kolizja przy tak małej...

read more

Miałam wypadek będąc w ciąży – oto historia Agnieszki

Posted by on 14:21 in Aktualności, Wasze historie | 0 comments

Miałam wypadek będąc w ciąży – oto historia Agnieszki

To był spokojny dzień i nic nie zapowiadało tego, co się stanie. Chcieliśmy przedstawić Wam historię Agnieszki, która, będą w ciąży, doświadczyła kolizji drogowej. Agnieszka chciała podzielić się swoimi przeżyciami, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Zakręciły nam się nawet w oczach łzy wzruszenia. Wnioski pozostawiamy Wam. Tymczasem oddajmy głos Agnieszce. “Oto moje doświadczenie z wypadku, który miałam będąc w 21. tygodniu ciąży. Jechałam do pracy, gdy na łuku głównej drogi, przede mną, zaczęło wjeżdżać auto. Zaczęłam wciskać hamulec....

read more

Bądź trendsetterką – bezpieczeństwo jest modne!

Posted by on 11:15 in Aktualności, Na wesoło | 0 comments

Bądź trendsetterką – bezpieczeństwo jest modne!

Czy bezpieczeństwo może być… modne? Tak, oczywiście. Wiesz, kim jest tzw. trendsetterka? To osoba ustalająca trendy. I właśnie TY możesz nią być. Pytanie na rozgrzewkę: z czym kojarzy Ci się bezpieczeństwo? Pewnie z nudą… Świąteczny weekend, pijani kierowcy, nudny spot w telewizji. Ciągłe strasznie, wyliczanie statystyk. Fotoradary i kolejne mandaty. Statystyki, statystyki, statystyki… funkcjonariusze służb publicznych mówią o wypadkach, podają liczby, których nie możesz zapamiętać. Zginęło 1000 czy 2000 osób? A może 3000, nie robi to na...

read more

Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych 18 stycznia 2016

Posted by on 12:00 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych 18 stycznia 2016

Kolejne warsztaty pt. „Jak dobrać pierwszy fotelik?” i „Jak poprawnie zapinać pasy w ciąży?” przed nami. Tym razem rozpoczną się o godzinie 11.00 18 stycznia! Można odwiedzić nas z dziećmi. Jeśli jesteś mamą, która poszukuje wiedzy i dba o swoje bezpieczeństwo, zapisz się na bezpłatne szkolenie z poprawnego używania pasów w ciąży, podczas którego dowiesz się jak: zapinać poprawnie pasy w ciąży jakie błędy popełniają ciężarne zapinając pasy i jak ich uniknąć do czego służą adaptery dla ciężarnych i jak ich poprawnie...

read more

Jak powstawał materiał Onet TV na warsztatach dla dziennikarzy

Posted by on 12:10 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

Jak powstawał materiał Onet TV na warsztatach dla dziennikarzy

Telewizja internetowa cieszy się coraz większą popularnością i jest świetnym narzędziem do popularyzacji wiedzy. Onet TV skorzystała z zaproszenia na warsztaty dla dziennikarzy dotyczące ciąży i pasów i dołączyła do tych mediów, które nas wspierają. Pełen materiał można obejrzeć już w Internecie (o czym pisaliśmy tutaj: Reportaż Onet.tv o zapinaniu pasów w ciąży) Zapraszamy do obejrzenia galerii-fotorelacji z powstawania materiału podczas naszych warsztatów....

read more

Symulacja komputerowa – ciężarny kierowca bez pasów!

Posted by on 14:49 in Aktualności | 0 comments

Symulacja komputerowa – ciężarny kierowca bez pasów!

Co się stanie, gdy ciężarna mama nie zapnie pasów? Zderzy się z kierownicą. Jeśli macie problem z przekonaniem Waszych znajomych do zapinania pasów – pokażcie im ten film. W tym wypadku obraz jest wart więcej niż 1000 słów… zobaczcie sami!

read more

Pobierz banery kampanii „Ciąża i pasy” – pomóż kampanii społecznej

Posted by on 15:12 in Aktualności | 0 comments

Pobierz banery kampanii „Ciąża i pasy” – pomóż kampanii społecznej

Czy myślałeś/myślałaś w jaki sposób powiedzieć koleżance w ciąży, żeby zapinała pasy? Może ktoś z Twoich dalszych znajomych jest w ciąży? A może ktoś ze znajomych Twoich znajomych? Powiesz, że pewnie tak, ale przecież ich nie znam! Nic nie szkodzi. Od czego mamy dzisiaj media społecznościowe? 🙂 Czy chcesz być wirtualnym ambasadorem naszej kampanii (i sprawić, że niedługo nasza strona nie będzie konieczna, bo o zapinaniu pasów w ciąży będą wiedzieć już wszyscy)? Jest na to sposób! Mamy propozycję – poniżej znajdziesz banery informujące o...

read more

TVN Turbo na warsztatach „Ciąża i pasy” dla dziennikarzy

Posted by on 11:48 in Aktualności, Media o nas | 0 comments

TVN Turbo na warsztatach „Ciąża i pasy” dla dziennikarzy

TVN Turbo od lat pozostaje jedną z najlepiej poinformowanych stacji w tematyce fotelików. Dzięki naszej współpracy widzowie mogą za każdym razem obejrzeć ciekawy materiał, posiadający wiele walorów edukacyjnych. Tym razem dzięki udziałowi statystek i specjalnej formie warsztatów udało nam się przybliżyć tematykę ciąży i pasów. Tym razem dwie chętne – Ania i Hania – i ich pociechy w brzuszkach, pokazywały w jaki sposób dobrze zapiąć pasy. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jaką przewagę ma taki telewizyjny materiał nad przytaczaniem...

read more

Uwaga! Kolczasta mama!!!

Posted by on 13:48 in Aktualności | 0 comments

Uwaga! Kolczasta mama!!!

Kolce, ostre kolce! Można się nimi skaleczyć! Nikt ich nie lubi, ale ciągle zbyt mało osób wie, że są takie kolce, które ratują życie. Uwaga, uwaga, mowa o „kolcach biodrowych przednich górnych”… uff… warto tę nazwę zapamiętać, ale jeśli się Wam nie uda – nie martwcie się. Ważne, żebyście wiedzieli, co to jest i w czym nam pomaga. Kolce biodrowe to takie „wypustki” w miednicy, które możemy „namacać” bo obu bokach (najlepiej widać to na zdjęciu poniżej). Jednym będzie pewnie łatwiej nam je...

read more

Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych 16 grudnia 2015

Posted by on 15:06 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych 16 grudnia 2015

Zapraszamy na kolejne warsztaty dla ciężarnych mam (i wszystkich chętnych) pt. „Jak dobrać pierwszy fotelik?” i „Jak poprawnie zapinać pasy w ciąży?” Jeśli jesteś mamą, która poszukuje wiedzy i dba o swoje bezpieczeństwo, zapisz się na bezpłatne szkolenie z poprawnego używania pasów w ciąży, podczas którego dowiesz się jak: zapinać poprawnie pasy w ciąży jakie błędy popełniają ciężarne zapinając pasy i jak ich uniknąć do czego służą adaptery dla ciężarnych i jak ich poprawnie używać na co musi uważać mama za kierownicą...

read more

Poduszka powietrzna a mama za kierownicą

Posted by on 12:18 in Aktualności, Warsztaty i pokazy | 0 comments

Poduszka powietrzna a mama za kierownicą

Czy przyszła mama powinna siadać za kierownicę? Tak, ale pod warunkiem, że jest bezpieczna. W jaki sposób to sprawdzić? Z pomocą Hani, naszej statystki (i jej maluszka ;)), pokażemy, jak to sprawdzić. To na co powinna uważać ciężarna za kierownicą to oczywiście… kierownica i poduszka powietrzna. Aby uniknąć zderzenia z kierownicą lub z wybuchającą poduszką powietrzną  należy zachować minimum 25 cm odstępu od środka kierownicy do brzuszka. Zobaczcie, jak to zmierzyliśmy.

read more